AIMA Festival Orkestrası İKSV Müzik Rotası’nda!

Prof. Filiz Ali’nin kurucusu olduğu Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA)’nin 15. yaşını kutlamak amacıyla 2013 yılında kurulan AIMA Festival Orkestrası’nın besteci ve orkestra şefi Orhun Orhon yönetimindeki konseri, 46. İstanbul Müzik Festivali’nin bu yıl üçüncü kez düzenlediği Müzik Rotası konserleri kapsamında 10 Haziran Pazar günü saat 15.00-15.40 ve 16.00-16.40 saatleri arasında gerçekleşecek.

Festival konserine ilk kez ev sahipliği yapacak olan İstanbul’un gizli hazinelerinden Galata Saint Pierre ve Paul Katolik Kilisesi’nin mistik ortamında gerçekleşecek konserde Giovanni Battista Pergolesi’nin Stabat Mater’i seslendirilecek. Eserde Orhun Orhon yönetimindeki AIMA Festival Orkestrası, soprano Katrin Targo ve mezzosoprano Tuuri Dede’ye eşlik edecek. Pek çok bestecinin müziğine ilham kaynağı olmuş Stabat Mater, evladı için acı çeken Meryem Ana’nın duygularını konu alan bir 13. yüzyıl Ortaçağ Katolik kilisesi ilahisidir. İlk bölümü yazar, filozof ve besteci Jean-Jacques Rousseau tarafından “bir bestecinin kaleminden çıkmış en dokunaklı ve mükemmel düet” olarak tanımlanan eser, her dönemin en beğenilen dini müzik örneklerinden biridir.

 

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA)

Prof. Filiz Ali tarafından 1998 yılında kurulan AIMA, genç müzisyenlerin ufkunu genişleterek müzik eğitimini teşvik etmek amacını taşıyor. Ağırlıkla yaylı çalgılara odaklanan ustalık kursları (masterclass), her yıl yaz ve sonbahar dönemlerinde Ayvalık'ta düzenleniyor. AIMA 20 yıldan bu yana Ayla Erduran, Suna Kan, Lukas David, Peter Bruns, Valeri Oistrakh, İdil Biret, Andrej Bielow, Marco Misciagna ve Christoph Henkel gibi dünyaca ünlü sanatçıları katılımcılarla buluşturuyor. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, usta sanatçılardan 10 gün boyunca ders alıyor. Akademi, AIMA Müzik Festivali, AIMA Müzik Sohbetleri, AIMA Kış ve Bahar Konserleri’yle müzisyenler ve müzikseverler için Ege Bölgesi’nin önde gelen kültür kurumlarından biri olarak faaliyet gösteriyor.