Aktüel Arkeoloji, son sayısında “Yeryüzü Cenneti” Antalya’nın tarihi değerlerini anlatıyor.

Aktüel Arkeoloji dergisinin “Bir Yeryüzü Cenneti” başlıklı 56. sayısı, antik çağın yaratıcı uygarlıklarından biri olan Likya’nın üzerinde yükselen Antalya’ya odaklanıyor. Şehrin “kültür turizmi” potansiyelini artırmak amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte hazırlanan özel sayıda; Antalya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeyi hak kazandığına dikkat çekilerek, bu konuda çalışmanın herkesin görevi olduğu belirtiliyor.

Okuyucuları Antalya’nın kent surlarında bir gezintiye çıkaran dergi; kendine has alfabesiyle öne çıkan Side’den başlayarak, Likya soyunun başkenti Patara, saklı metropol Myra ve liman mahallesi Andriake, Helenistik dönemde inşa edilen Perge, yeryüzü cenneti Kekova, deniz ticaretinde büyük öneme sahip Syedra ve Likya’nın önemli yerleşimlerinden Olympos ile antik çağın derinliklerine doğru yol alıyor.

Anadolu’nun özgün medeniyetlerinden biri olan Likya Uygarlığı’ndan kalan arkeolojik kalıntılar, Antalya’ya, bugün dünya üzerindeki hiçbir modern kentin sahip olmadığı zenginlikler sunuyor. Antalya’da yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları, kültür turizminin yaşayan örneği olarak kenti ziyaret edenlere eşssiz bir deneyim yaşatıyor.

 

Arkeoloji, mitoloji, tarih, sanat tarihi, kültür alanlarında seçilen özel çalışmaları; güncel, sade ve özgün bir dille okuyucuya anlatmayı benimseyen Aktüel Arkeoloji, ilk kez Temmuz 2007’de okuyucularla buluştu. Yılda yaklaşık 1.000 arkeolojik kazının yapıldığı Anadolu’yu odak alan dergi, Türkiye’nin bağımsız yayınlanan önemli yayınlarından biri olarak okurlarını sınırsız bir serüvenin tarihsel yolculuğuna çıkarıyor.

 

www.aktuelarkeoloji.com.tr
Facebook: AktuelArkeoloji
Twitter: @AktuelArkeoloji
Instagram: aktuelarkeoloji