Alarko Carrier, yenilenen ErP yönetmeliğine uygun cihazlarıyla sektöre yön veriyor.

İklimlendirme sektöründe 60 yılı aşkın süredir tüketicilere “gerçek konfor” sunan Alarko Carrier’ın Isıtma Ürün Müdürü Erkan Mutlu, Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan ErP (Energy Related Products / Enerjiyle İlgili Ürünler) yönetmeliğinin ülkemizde de yürürlüğe girmesini, ekonomiye ve çevreye olumlu katkısı nedeniyle sonuna kadar desteklediklerini belirtti. Yönetmelik 2015 yılında Avrupa’da yürürlüğe girdiğinde Alarko Carrier olarak hazır olduklarını belirten Mutlu, ülkemizdeki 2-3 yıllık erteleme sebebiyle sektörün de hazırlıklarını tamamlayabildiğini sözlerine ekledi.

Genel anlamıyla, 400 kW ısıtma gücüne kadar konvansiyonel (yoğuşmasız) kombi ve kazanların yurt içi satış amaçlı üretim ve ithalatının yasaklandığını belirten Erkan Mutlu, “yönetmelik kapsamında, kombilerde sıcak su sirkülasyonunu sağlayan standardt verimli devridaim pompaları yerine, daha az elektrik tüketen yüksek verimli pompa kullanma zorunluluğu getiriliyor. Ayrıca 70 kW ısıtma gücüne kadar kombi, kazan gibi ısı üreticileri ile 500 litreye kadar su ısıtıcıları ve boylerler için enerji verimliliği etiketi düzenlenmesi mecburi hale geliyor. Bununla birlikte, kombi, kazan, ısı pompası veya güneş enerjisi sistemi gibi çeşitli ısı üreticilerinin birlikte kullanıldığı ısıtma sistemlerinde de enerji etiketlemesi zorunlu oluyor. Bu yönetmelikle, enerji kullanan cihazların ekolojik gereksinimleri belirlenecek. Tasarım, üretim, ambalajlama, nakliye, kullanım ve ürün bertarafı dahil olmak üzere, bir ürünün tüm yaşam döngüsünü kapsayan bu süreçlerde kaynak tüketiminin ve zararlı emisyonların azaltılmasını hedefleyen yönetmelik sayesinde, daha verimli ve çevre dostu ürünler sunulacak. Tüketiciler de satın almak istedikleri ısıtma cihazının veya cihaz kombinasyonunun enerji tüketim sınıfı hakkında enerji etiketi sayesinde daha kolay bilgi sahibi olabilecek.” dedi.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden bir süre sonra  uygulanacağını ve pazarın hemen hemen tamamen yoğuşmalı cihazlara döneceğini öngördüklerini belirten Erkan Mutlu, yoğuşmalı kombi ürün gamını geliştirmek için hızlı adımlar attıklarını belirtti. Mutlu, “2016 yılında piyasaya çıkardığımız, Türkiye’nin ilk ve tek premiks çift yoğuşmalı kombisi Seradens Super Plus, sadece ısıtmada değil kullanım suyu üretiminde de yoğuşma yaparak mevcut yönetmelik ve verim tanımına göre %110’a varan verim ve çifte kazanç sağlıyor. Kullanım suyunda, sadece ısıtmada yoğuşma yapan premiks yoğuşmalı kombilere göre %12, konvansiyonel kombilere göre ise %20 daha fazla verimlilik sunuyor. Seradens premiks yoğuşmalı kombiler; 20, 24, 28 ve 36 kW kapasitelerde yoğuşmalı ve çift yoğuşmalı olarak geniş bir seriye sahip.” dedi.

Villa pazarına yönelik 35-50 kW kapasitelerdeki premiks tam yoğuşmalı kat kaloriferiyle ilgili Ar-Ge çalışmalarının da devam ettiğini belirten Mutlu, 150 kW’a kadar olan duvar tipi serisinin devamı olarak 180-1000 kW aralığında yer tipi premiks yoğuşmalı kazanların da geliştirme çalışmalarına başladıklarını sözlerine ekledi.

2016 yılında, duvar tipi yoğuşmalı kazan serisi Aldens’i piyasaya çıkardıklarını ifade eden Erkan Mutlu, “105, 130 ve 150 kW kapasitelerdeki kazanların verim değerleri eski yönetmeliğe göre %109’a kadar çıkabiliyor. Paslanmaz çelik eşanjörüyle çok uzun bir ömre sahip Aldens kazanların 256 tanesi aynı sistemde, eşyaşlandırmalı ve kaskad olarak kontrol edilebiliyor. Toplam sistem kapasitesi 38,4 mW’a kadar çıkabiliyor. Bu seriye 2018 başında 65 kW olan modeli de eklendi. Gelecek aylarda da 80 kW kapasiteli cihaz da eklenecek ve Alarko Carrier 65-150 kW aralığında geniş bir duvar tipi yoğuşmalı kazan serisine sahip olacak. “ dedi.

Alarko Carrier olarak, Toshiba ürünlerini de tüketicilerle buluşturduklarını belirten Mutlu, yüksek verimli Toshiba Estia ısı pompalarının da, pazarda kalitesini kanıtlayarak, müşterilerden aldığı olumlu geribildirimlerle konumunu her geçen gün sağlamlaştırdığını belirtti.  

28 Mart 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan ErP yönetmeliğine göre, yönetmelikteki şartlara uygun olmayan cihazlar ithal edilemeyecek ve yurtiçi satış amaçlı üretilemeyecek. Şartlara uygun olmayan ancak firmaların stoklarında bulunan cihazların satışları ise 2018 yılı sonuna kadar devam edebilecek.