Carrier, klimanın icadının 115. yılını kutluyor!

İklimlendirme sektörünün lider kuruluşu Carrier, klimanın icadının başarılarla dolu 115. yılını kutluyor. Willis Carrier tarafından 1902’de icat edilen klima, birçok yeni buluşun gerçekleştirilmesini sağlayarak, insanların alışkanlıklarını değiştirmeyi sürdürüyor. Willis Carrier’in adını taşıyan şirket, tüm dünyada her geçen gün daha da büyüyen ve gelişen iklimlendirme sektörünün liderliğini üstleniyor.

Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, “Alarko Carrier olarak, Carrier’ın 115 yıllık iklimlendirme serüveninin son yirmi senesine ortak olduğumuz için mutluyuz. Carrier, 115 yıldır olduğu gibi bugün de, yeni teknolojiler, girişimler, küresel diyaloglar ve pek çok yeniliklerle geleceğimizi şekillendiriyor. Carrier’ın Türkiye’deki iş ortağı olarak, sektördeki liderliğimizi sürdürmeye ve dünyayı serinletmeye devam edeceğiz.” dedi.

Modern Klimanın Keşfi

Willis Carrier, 26 Kasım 1876 tarihinde New York’ta doğdu. 1901 yılında Cornell Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden master derecesiyle mezun oldu. Ardından, Buffalo Forge şirketinde çalışmaya başladı. Şirketin müşterisi Sackett-Wilhelms’in matbaasında ortam ısısına bağlı olarak bazı sorunlar yaşanması üzerine, Willis Carrier, içerideki sıcaklık ve nem düzeyinin sabit tutulması gerektiğini gördü.

Willis Carrier’ın aklına önce, havadaki bağıl nemi kontrol etmek geldi. Nemi gidermek ve sabit tutmak için, ısıtıcı borulardan buhar yerine soğuk su geçirmeyi denedi. Daha sonra, seçilen çiğ noktası sıcaklığına ulaşmak amacıyla, boru yüzeyinin sıcaklığıyla buradan geçecek hava miktarını dengelemeye çalıştı. Bu deneyler sonucunda, basımevinde gerekli olan şartlar için kullanılacak boru yüzeyini, boru yüzeyi sıcaklığını ve geçmesi gereken hava miktarını buldu. Carrier’a göre, bir iklimlendirme sisteminin dört temel işlevi yerine getirmesi gerekiyordu. Sıcaklığı, nemi, hava dolaşımını ve havalandırmayı kontrol etmek ve bunlara ek olarak havayı temizlemek. Carrier’ın, çizimlerini tamamladığı ve dünyanın ilk iklimlendirme sistemini kurmak üzere harekete geçtiği 17 Temmuz 1902 tarihi, iklimlendirme sanayisinin doğuşu olarak kabul edildi.

https://www.alarko-carrier.com.tr/tr/Dosya/CarrierTarihinden/CarrierTarihinden_1.pdf