Kozapark, Alarko çelik kazanlarla ısınacak

İstanbul Esenyurt’ta inşaatı süren 42’şer katlı 7 gökdelen bloğundan oluşan Kozapark projesinde, toplam kapasitesi 50 MW olan 28 adet Alarko çelik kazan kullanılıyor. 3 katlı AVM, bir otel ve 1+1 ile 5+1 arasında değişen farklı metrekarelerdeki 4 bin 896 lüks rezidans bölümlerinin bir arada olduğu proje, Alarko Carrier’ın en büyük kapasiteli uygulamalarından biri olma özelliğini taşıyor.

Kozapark projesindeki binalarda ısıtma ve sıcak kullanım suyu temini için, Alarko tarafından üretilen 26 adet CGS 3-1500 (1.500.000 kcal/saat) ve 2 adet CGS 3-1750 (1.750.000 kcal/saat) üç geçişli sıcak su kazanları tercih edildi. Kazanların çatıya yerleştirilmesiyle, baca ve tesisat maliyeti en aza indirilirken cihazların yüksek basınçtan korunması mümkün oldu. Dairelerdeki ısıtma tesisatını yüksek basınçtan korumak için de ısıtma sistemi belirli katlarda çelik plakalı eşanjörlerle birbirinden ayrıldı. Mevsim geçişlerinde düşen kapasiteyi karşılamak ve acil durumlarda yedekli çalışmayı sağlamak amacıyla her blokta, 2’şer kazan dairesinde 4 kazanla kaskad sistem kuruldu. Modülasyonlu brülörler, binanın değişken ısı yüküne (değişken ısı enerjisi ihtiyacına) verimli ve konforlu şekilde cevap verilmesini sağladı.

Yüksek verim değerleri ve uzun ömürleriyle öne çıkan Alarko CGS tip çelik kazanlar, tasarım ve üretim teknikleriyle hem Avrupa hem de ulusal normlara uygun üretiliyor. Büyük hacimli yanma odası ve maksimize edilen ısı transfer yüzeyleriyle kazan verimi ve suya aktarılan enerji en yüksek seviyeye çıkıyor. Kazanların verim değerleri maksimuma çıkarken, gaz ve su tarafı dirençleriyle bekleme kayıpları minimum değerlerde gerçekleşiyor. Kozapark projesinde de kullanılan üç geçişli kazanlarda  yanma gazları, yanma odasını, iki geçişli kazanlara kıyasla daha kısa yoldan, daha kısa sürede ve daha düşük sıcaklıkta terk ediyor. Böylece atmosfere daha düşük azot oksit salınıyor. Kazanlarda kullanılan ekopanel kaskad çalışmaya imkân verirken kazanın ömrünü uzatıp daha tasarruflu bir kullanım sağlıyor. Ekopanel kendisine bağlı sensörlerle dış havayı sürekli kontrol ediyor; hava soğuksa kazanın su sıcaklığını yükseltiyor, hava sıcaksa düşürüyor. Haftalık döngülü programlama sayesinde kazan suyu sıcaklığının gereksiz yere yüksek tutulması önleniyor. Ayrıca ekopanel, gerekli ekipmanlara komuta ederek, kazan içinde yoğuşma olmasını engelliyor.