Alternatif Bank 1. çeyrek’te aktiflerini yüzde 21,3 artırdı

Yenilenen gelecek stratejileri doğrultusunda Mart ayında marka kimliğini yenileyen Alternatif Bank, 2018 birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide sonuçlara göre Alternatif Bank’ın aktif büyüklüğü bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %21,3’lük büyüme göstererek 21,9 milyar TL seviyesine yükseldi.

Aynı dönemde Alternatif Bank’ın krediler vasıtası ile ekonomiye sağladığı destek, % 34,5 artarak, 15,8 milyar TL’ye ulaşırken; mevduat hacmi ise %29,5 oranında artarak, 11,3 milyar TL’ye yükseldi. 2018’in ilk çeyreğinde bankanın kârı 39 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

2018’in ilk çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür: “Gerçekleştirdiğimiz marka değişimi ile yakaladığımız ivmeyi iş sonuçlarımıza yansıtarak yılın ilk çeyreğinde başarılı bir performans ortaya koymaktan mutluluk duyuyoruz. Bu başarının arkasında kurumsal yönetim ilkelerine bağlılığımız kadar, çalışanlarımızın müşterilerimize en doğru çözümleri sunma konusundaki gayretleri de büyük bir öneme sahip. Önümüzdeki dönemde uzun soluklu bir yaklaşımla basiretli ticaretin bankacılığını yapacağız ve güvenilir yol arkadaşlığımız sayesinde işletmelerin büyümesine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Hissedarımızdan aldığımız destek ve birikim sayesinde, Katar ile ülkemiz arasında gelişen dış ticaret ve yatırım fırsatlarından yararlanmak isteyen işletmelerimizin yanında olacağız.” dedi.

Alternatif Bank Hakkında:

Alternatif Bank Türk bankacılık sektörüne 1991 yılında katıldı. 2013 yılında The Commercial Bank (P.S.Q.C.) yüzde 75 ile bankanın hâkim hissedarı oldu. 2016 yılı sonundaki hisse devrinin ardından The Commercial Bank Alternatif Bank’ın tek sermayedarı haline geldi.  Katar’ın ilk özel bankası olan The Commercial Bank bölgesinde öncü ve saygın bir finans kurumudur. “Kusursuz hizmet” anlayışı ile bankacılık alanındaki uzmanlıklarını 51 danışman şubesi, 1000’e yakın uzman çalışanı aracılığıyla müşterilerine sunan Alternatif Bank, Türk ekonomisinde kısa vadede istihdam ve üretim yaratacak pek çok projeye finansman sağlayarak, reel ekonomiye destek olmayı ve müşterileriyle «beraber büyümeyi» hedeflemektedir. Bankanın konsolide aktif büyüklüğü 31.03.2018 itibarıyla 21,9 milyar TL’dir. www.alternatifbank.com.tr

 

The Commercial Bank Hakkında:

The Commercial Bank’ın 31.03 2018 itibarıyla toplam aktifleri 146,3 milyar Katar Riyali’ne (QAR) (yaklaşık 165 milyar TL) ulaşmaktadır. Bir ticaret bankası olarak kurumsal, bireysel ve yatırım bankacılığı alanlarında tüm bankacılık hizmetlerinin yanında, Katar’da Diners Club ayrıcalıklarını münhasır olarak sunmaktadır. Bankanın ülke genelinde hizmet veren 29 şubesi ve 179 ATM’si bulunmaktadır. Kurulduğu 1974 yılından bu yana her sene karlılığını sürdüren bankanın, kuvvetli özkaynakları, teknoloji ve insan kaynakları yatırımları, sürekli büyüme için güçlü yapıyı oluşturmaktadır. İzlediği başarılı büyüme politikası kapsamında, 2013’te Türkiye’de Alternatif Bank’ın çoğunluk hissesini alan The Commercial Bank, 19 Aralık 2016’da gerçekleşen satış ile bankanın yüzde 100 hissedarı olmuştur. Başarılı ürün çeşitlendirme stratejisi Commercial Bank’ın Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’ndeki (GCC) etkisini, Umman’da National Bank of Oman (NBO) ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde United Arab Bank (UAB) işbirlikleri ile genişletmiştir. www.cbq.qa


Ayrıntılı bilgi için;
Kaan Ölçer / A&B İletişim
Tel: 0(212) 233 22 38
E-posta: olcer@ab-pr.com