Dünya Saati kampanyasının ana destekçisi Garanti, Akdeniz ormanları için “Geleceği Aydınlat”ıyor!..

WWF-Türkiye’ye 25 yıldır destek veren Garanti Bankası, her sene mart ayında gerçekleştirilen “Dünya Saati” kampanyasının bir kez daha ana destekçisi oluyor. Garanti Bankası, WWF’nin 10 yıldır düzenlediği ve dünyanın en büyük çevre hareketlerinden biri sayılan kampanya kapsamında, 25 Mart Cumartesi gecesi 20:30-21:30 saatleri arasında Genel Müdürlük binasının ışıklarını söndürüyor. İklim değişikliğine dikkat çekmek ve insanların tüketim alışkanlıklarında 365 gün sürecek bir etki yaratmak hedefiyle gerçekleştirilecek ve Türkiye’de Akdeniz ormanları için bağış toplanacak kampanyaya, yüzlerce ülkeden milyonlarca insanın katılması bekleniyor. Garanti Bankası da kampanyaya verdiği destekle, iklim değişikliğine karşı “Geleceği Aydınlat”mayı hedefliyor.

Dünya Saati kampanyası bu yıl bir başka ilke daha imza atıyor. İklim değişikliği nedeniyle tehdit altındaki Akdeniz ormanlarını gündeme getiriyor ve ormanların korunması için bir bağış kampanyası başlatıyor. WWF-Türkiye, Dünya Saati’nde herkesi ORMAN yazıp, 8486’ya bir mesaj atarak Akdeniz ormanlarının iklim değişikliğine uyum sağlaması için yürütülen projeye 10 TL* bağışta bulunmaya çağırıyor. WWF-Türkiye, Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Merkezi ile işbirliğiyle yürütülen proje, iklim değişikliğinin ormanlar üzerindeki olası etkilerini inceliyor, elde edilen sonuçları orman yönetim planlarına entegre ederek orman varlığının sürdürülmesini amaçlıyor.

Dünya Saati (Earth Hour)

İlk olarak 2007 yılında WWF-Avustralya tarafından, Sidney kentinde ışıkların 1 saatliğine kapatılmasıyla başlayan uygulama, 10 yıldır 178 ülkeden milyonlarca kişinin katılımıyla sürüyor. Her yıl mart ayında gerçekleştirilen etkinlik ile, küresel iklim değişikliğini tersine çevirebilecek bir etki yaratılması ve bu konudaki bilincin artırılması hedefleniyor. http://www.dunyasaati.org/