Ekonomiye 355 milyar TL destek veren Garanti’yi tercih eden müşteri sayısı 16 milyonu aştı.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş., 30 Eylül 2018 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Banka’nın konsolide finansal tablolarına göre, aktif büyüklüğü 456 milyar 328 milyon TL ‘ye ulaşırken, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 354 milyar 745 milyon 437 bin TL’ye yükseldi. Banka’nın özkaynak kârlılığı %17.5, aktif kârlılığı ise %2.0 seviyesinde gerçekleşti.

Konuyla ilgili bilgi veren Genel Müdür Fuat Erbil; “2018 yılının 3. çeyreğini zorlayıcı piyasa koşullarını sağlam bilançomuz, gerekli seviyelerin çok üstünde güçlü sermayemiz ve likiditemiz ile başarıyla yöneterek tamamladık. Sürdürülebilir kalkınma önceliğimizle ekonomiye katkımız 355 milyar TL’ye ulaştı. Tüm paydaşlarımızın bankamıza olan inancı, müşterimize, insan kaynağımıza ve operasyonel mükemmelliğe olan odaklılığımızla büyük bir ekip olarak engelleri aştık. Garanti’yi tercih eden müşterilerimizin sayısı 16 milyonu aştı. Müşterilerimizin bize olan güveniyle müşteri mevduatı pazar payımızı %11.9’a yükselttik. Dijitalleşme ekseninde müşterilerimizin her türlü hizmeti tek bir noktadan, en hızlı ve kolay şekilde alabildiği yenilikçi hizmet modelimizle, yeni bir döneme öncülük yaptık. Tüm bireylerin fırsatlardan eşit yararlandığı kapsayıcı bir ekonominin oluşması için çalışmaya, kadınların ekonomik yaşama aktif katılımını desteklemeye, Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkı sağlamaya devam ediyoruz.” dedi.

Garanti’nin, müşteri deneyimi, şubelerindeki dijital dönüşüm, e-ticaret sektörüne yönelik anında alışveriş kredisi gibi yenilikçi proje ve çözümleriyle World Finance Magazine tarafından “Türkiye’nin En İyi Bireysel Bankası” ve European CEO Magazine tarafından da “Avrupa’nın En İyi Bireysel Bankası” seçildiğini belirten Erbil; “Müşterilerimize uçtan uca kusursuz bir bankacılık deneyimi yaşatma hedefimiz, gerek dijital dönüşüm gerekse müşteri deneyimi alanındaki yenilikçi projelerimizle gelen uluslararası başarılar bizi her zaman daha iyisini yapmak için motive ediyor. Forrester Research tarafından yayınlanan raporda mobil uygulamamız Garanti Cep; kullanıcı deneyimi kategorisinde Avrupa’nın En İyi Mobil Bankacılık Uygulaması seçilirken genel değerlendirmede de BBVA’yı takiben ikinci seçildi. Global Finance ise Garanti’yi Türkiye’nin En İyi Bireysel Dijital Bankası ve Mobil Bankacılıkta Batı Avrupa’nın En İyi Bireysel Dijital Bankası olarak adlandırdı. Garanti ve Türkiye adına bu başarılarla gurur duyuyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarıma, bize güvenen ve destekleyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim.” dedi.

Garanti Bankası’nın 2018 yılı ilk 9 ayına ait BDDK konsolide finansal sonuçlarına ilişkin Türkçe sunuma www.garantiyatirimciiliskileri.com adresindeki Garanti Bankası Yatırımcı İlişkileri web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Hesap Dönemine Ait Faaliyet Sonuçlarına İlişkin Özet Finansal Bilgiler

 • Net kâr 5 milyar 629 milyon 870 bin TL
 • Yasal mevzuat ve uluslararası uygulamalar doğrultusunda, vergi karşılıkları, beklenen zarar karşılıkları ve diğer karşılıklar* dahil, toplam 9 milyar 441 milyon 826 bin TL karşılık ayrıldı.
 • Aktif büyüklüğü, 456 milyar 328 milyon TL seviyesine ulaştı.
 • Ortalama aktif kârlılığı %2.0 seviyesinde gerçekleşti.**
 • Özkaynaklar 46 milyar 654 milyon 311 bin TL seviyesine ulaştı.
 • Ortalama özkaynak kârlılığı %17.5 seviyesinde gerçekleşti.**
 • 30 Eylül 2018 itibarıyla, krediler ve gayri nakdi krediler aracılığıyla reel ekonomiye yapılan destek, 354 milyar 745 milyon 437 bin TL oldu.
 • Toplam krediler, YP krediler ve TL krediler pazar payları sırasıyla %11.0, %10.6 ve %11.2 seviyesinde gerçekleşti.
 • Tüketici konut kredileri pazar payı %12.5 seviyesinde ve tüketici kredi kartları hariç bireysel krediler pazar payı %12.4 seviyesinde gerçekleşti.
 • Müşteri mevduatı 267 milyar 193 milyon 5 bin TL’ye ulaşırken, müşteri mevduatı pazar payı %11.9 seviyesine ulaştı.
 • Sermaye yeterliliği oranı %16.9 seviyesinde gerçekleşti.
 • Donuk alacak oranı %4.18 seviyesinde gerçekleşti.

*Kıdem tazminatı karşılığı, maddi duran varlık değer düşüş giderleri ve elden çıkarılacak kıymetler değer düşüş giderleri beklenen zarar karşılıklarına dahil edilmiştir.

**Net kârın geri kalan çeyrekler için yıllıklandırılmasında tek seferlik kalemi (aktiflerin vadeli satışından elde edilen gelirler) içermez. Aktif ve özkaynak kalemlerinin ortalama hesabında yeniden düzenlenen 01.01.2018 bilançosu kullanılmıştır

Not: Adil karşılaştırma için pazar payları hesaplamalarında konsolide olmayan finansallar kullanılmıştır.