Garanti Bankası, “Kadın Tedarikçiler Forumu”na destek verdi.

Garanti Bankası, Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü’nün ortak kuruluşu Uluslararası Ticaret Merkezi ile KAGİDER ev sahipliğinde, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın işbirliğinde gerçekleştirilen Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu’na destek verdi. Kadın girişimcilere uluslararası pazarlarda yeni iş fırsatları yaratmak amacıyla, 23-24 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen etkinlik, 42 ülkeden 400 kadın tedarikçiyi Türkiye’de bir araya getirdi. Tekstil, bilişim teknolojileri ve turizm sektöründe faaliyet gösteren kadın girişimcilerin katıldığı etkinlikte, yaklaşık 10 milyon dolarlık iş hacmi yaratıldı.

Garanti’nin desteği hakkında bilgi veren Garanti Bankası KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “Kadın girişimcilerin Türkiye ekonomisine sağladığı katkının öneminden hareketle, 2006 yılında girişimci kadınları farklı segmentte değerlendiren ilk banka olduk. 2016’da 10. yılını kutladığımız kadın girişimcilere yönelik çalışmalarımızı finansman, cesaretlendirme, eğitim ve yeni pazarlara açılma olmak üzere 4 temel alanda yoğunlaştırdık. Ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen ‘Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu’ kadın girişimcilerimizin tedarikçilerle şahsen tanışması, ikili görüşmelerle kendilerini ve işlerini daha iyi tanıtarak yeni iş fırsatları sunmasını sağladı. Bizim de çok önemsediğimiz kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılmasına imkân sağlayan bu foruma destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Foruma katılan kadın tedarikçilerin, Garanti Bankası ve özel sektörden satın alma yetkilileriyle yaptığı görüşmeler, yeni müşteri kazanma, işlerini büyütme ve ihracatlarını artıracak işbirliklerine imza atmalarına yönelik önemli fırsatlar sunduğunu gözlemledik. Benzer çalışmalarla, kadın girişimcilerin dünya pazarlarına açılmasını desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Garanti Bankası, Ekonomist Dergisi ve KAGİDER’in işbirliğiyle gerçekleştirilen 2016 Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” seçilen Dress Best Uniforms’un kurucusu Rana Tülin Yazıcı da foruma katılan kadın girişimciler arasında yer aldı. Rana Tülin Yazıcı forumla ilgili olarak, “Değişik coğrafyalardan gelen iş kadınlarıyla bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Forum sayesinde diğer ülkelerden katılan girişimci kadınların hangi ticari seviyede olduğunu ve farklı kültürlerin bakış açısını görerek kendimizi onlarla mukayese imkânı bulduk. Ayrıca böyle bir farkındalığı kazanmamızın yanı sıra karşılıklı görüşmeler yeni pazarlar bulmamız açısından önemli fırsatlar yarattı. Bu foruma katılan satın almacılar ile kendi işimle ilgili proje sunabileceğim görüşmeler yaptım. Kadınların kadınlarla görüştüğü etkinlikler işimize olumlu yansıyor çünkü birbirimizi birer kız kardeş olarak görüyoruz. Masanın öbür tarafında oturan kişiyle empati kurarak neler hedeflediğini, ihtiyaçlarını bilerek iş görüşmesi yapıyoruz. Ticaret yapmak öncelikli olsa da birbirimizi koruyarak, kız kardeşlerin dayanışması gibi el vererek işbirliği yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

KAGİDER üyesi olduktan sonra ilk fuar deneyimini yaşayan Monist markasının kurucusu Sibel Türker ise “Profesyonel iş hayatında istediğim rahatlıkta ve kalitede kıyafetler bulamadığım için, bu ihtiyacımdan yola çıkarak 2011 yılında kendi şirketimi kurdum. KAGİDER üyesi olduktan sonra ITC’nin desteğiyle geçen yıl Abu Dabi’de gerçekleşen bir fuara ücretsiz katılarak stant açma fırsatı buldum. İlk fuar deneyimimde ürün kaliteli olduğunda başarının da geldiğini gördüm. Bu fuar sayesinde ihracat yapmaya başladım ve yerel ölçekte değerlendirdiğim işim uluslararası pazara açıldı. Böylece işimi global pazarda nasıl büyütebilirim diye düşünmeye başladım. Bu nedenle Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu gibi organizasyonların çoğalması gerekiyor. Farklı ülkelerden gelen kadın satın almacıları bir araya getiren bu etkinlik tek tek erişemeyeceğimiz bir kitleye etkin bir şekilde ulaşmamızı sağladı.” dedi.