Garanti Bankası, “Kadın Tedarikçiler Forumu”na destek veriyor

Garanti Bankası, Birleşmiş Milletler ile Dünya Ticaret Örgütü’nün ortak kuruluşu Uluslararası Ticaret Merkezi ile KAGİDER ev sahipliğinde, T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın işbirliğinde gerçekleştirilecek Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu’na destek veriyor. Kadın girişimcilere uluslararası pazarlarda yeni iş fırsatları yaratmak amacıyla, 23-24 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek etkinlik, 68 ülkeden 400 kadın tedarikçiyi Türkiye’de bir araya getirecek. Tekstil, bilişim teknolojileri ve turizm sektöründe faaliyet gösteren  kadın girişimcilerin  katılacağı etkinliğin, yaklaşık 10 milyon dolarlık iş hacmi yaratması hedefleniyor.

Garanti’nin desteği hakkında bilgi veren Garanti Bankası KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “Türkiye gibi gelişen ekonomilerin büyümesinde kadın girişimcilerin önemli bir güç olduğunun bilinciyle 2006 yılında harekete geçtik ve girişimci kadınları farklı segmentte değerlendiren ilk banka olduk. 2016’da, kadınlara yönelik çalışmalarımızın 10. yılını kutlamanın haklı gururunu yaşadık. Yolun başında çalışmalarımızı finansman, cesaretlendirme ve eğitim olmak üzere 3 temel alanda yoğunlaştırdık. Ancak son dönemde yaptığımız araştırmalar kadın girişimcilerin yeni müşteri kazanma, işlerini büyütme ve ihracatlarını artırmaya yönelik desteğe ihtiyaç duyduğunu gösterdi. Böylece, kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılmasını ve uluslararası ağlara katılmasını desteklemeyi de kapsayan 4 temelli bir yapıya ulaştık. Bu kapsamda kadın girişimcilerin işlerinin sürdürülebilirliği için uluslararası ağlara katılmalarını destekleyecek çalışmalar yaptık. Kadın girişimcileri destekleme modelimiz; 2014’te Uluslararası Finans Kurumu’nun gerçekleştirdiği raporlamayla, uluslararası arenada geçerli bir vaka örneğine dönüştürüldü. Böylece sunduğumuz değerin etki alanı genişledi ve yol gösterici boyutu güçlendi.

Kadın girişimcilere “Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu”nun önemini anlatmak üzere, Mart 2016’da, “Kadın Girişimcilerin Yeni Pazarlara Açılımı” başlıklı bir toplantı düzenlediklerine değinen Onaran, “Türkiye’de yapılacak etkinlik, kadın girişimcilerimize tedarikçilerle şahsen tanışma imkanı vermesi, ikili görüşmelerle kendilerini ve işlerini daha iyi tanıtarak yeni iş fırsatları sunması açısından önem taşıyor. Özellikle tekstil, turizm ve bilişim teknolojisi alanlarında faaliyet gösteren kadın girişimcilerin Garanti Bankası ve özel sektörden satın alma yetkilileriyle yapacağı birebir toplantılar, işlerini büyütüp uluslararası pazarlara açılma imkanı yaratacak. Benzer çalışmalarla, kadın girişimcilerin dünya pazarlarına açılmasını ve yeni iş bağlantıları kurmasını sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.