Garanti Bankası ve IFC’den Çevre Dostu “Yeşil Mortgage” Projelerine Destek…

Garanti Bankası, dünya bankası grubu üyesi IFC (International Finance Corporation) ile İpotek Teminatlı Menkul Kıymet İhracı (İTMK) programı kapsamında, 5 yıl vadeli 150 milyon USD karşılığında yaklaşık 540 milyon TL tutarında sözleşme imzaladı. Garanti’nin program özelinde ilk kez gerçekleştirdiği ihraç, aynı zamanda IFC’nin de Türkiye’de yatırım yaptığı ilk İpotek Teminatlı Menkul Kıymet ihracı oldu. Garanti, IFC ile TL cinsinden gerçekleştirdiği ilk işlem olma özelliğini de taşıyan fonu, ağırlıklı olarak “Yeşil Mortgage” olarak nitelenen, enerji verimliliği yüksek binaları kapsayan çevre dostu projelerin finansmanında kullandıracak.

IFC ile yapılan anlaşmayı değerlendiren Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, “Garanti Bankası olarak, IFC ile Türkiye’de ilk kez konut ipoteğine dayalı, ‘Yeşil Mortgage’ kapsamındaki projeleri destekleyecek ezber bozan bir anlaşmaya imza attık. Bu ihraçla, ülkemizin sürdürülebilir geleceğine yaptığımız katkıyı pekiştirdiğimiz inancındayız. Garanti Bankası’nın ilk ipotek teminatlı menkul kıymet ihracı olan bu işlem sayesinde sağladığımız fonla, enerji verimliliği yüksek, çevreci konutların çoğalmasına, bu sayede sürdürülebilir şehirlerin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. IFC ile imzaladığımız anlaşma aynı zamanda, Garanti ve Türkiye’nin uluslararası finans çevrelerinde inşa ettiği güven ve istikrarı da bir kez daha kanıtladı. Yurtdışı borçlanma olanağı yaratma ve derinleştirmedeki başarısını sürdüren Garanti, her zaman uluslararası bankaların ve yatırımcıların Türkiye'de çalışmak isteyeceği ilk banka olma vizyonuyla yoluna devam ediyor.” dedi.

IFC Finansal Kurumlar Grubu Başkanı Marcos Brujis ise “IFC'nin Türkiye stratejisinde iklim değişikliği ile mücadeleye destek olmak, sürdürülebilir şehirler inşa etmek ve sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunmak gibi öncelikler yer alıyor. Garanti Bankası ile bu hedefler doğrultusunda birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bunun gibi farklı ve yaratıcı finansman enstrümanları ve Türk Lirası ihracı hem sermaye piyasalarının çeşitlendirilmesine katkıda bulunacak, hem de yatırımcı güveninin artmasına destek olacaktır. Yeşil Mortgage ürünleri sayesinde enerji verimliliğine sahip evlerin yaygınlaşması teşvik edilecektir." diye konuştu.

IFC Hakkında

Türkiye, toplamda 5 milyar dolarlık portföyle, IFC'nin dünyada faaliyet gösterdiği ikinci büyük ülke konumunda bulunuyor ve İstanbul ofisinden tüm Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesine hizmet sunuyor. IFC 2016 mali yılında, diğer finansal kuruluşlardan elde edilen sendikasyon dahil, toplam 1.8 milyar dolarlık kısa ve uzun vadeli yatırım yaptı. Dünya Bankası Grubu'nun bir üyesi olan IFC, gelişmekte olan piyasalarda özel sektöre odaklanan en büyük küresel kalkınma kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. Dünya genelinde 2.000 işletmeyle çalışarak, en çok ihtiyaç duyulan yerlerde fırsat yaratmak üzere 60 yıllık deneyimini kullanıyor. Kuruluş 2016 mali yılında, gelişmekte olan ülkelerde bulunan uzun vadeli yatırımlarını, özel sektöre yardımcı olmak, aşırı yoksulluğa son vermek ve ortak refahı çoğaltmak amacıyla, sermayesini, uzmanlığını ve etkinliğini arttırarak yaklaşık 19 milyar dolara yükseltti. Daha fazla bilgi için: www.ifc.org