Garanti Bankası’nın ana destekçileri arasında yer aldığı “5. Sürdürülebilir Finans Forumu” yapıldı.

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) ve Global Compact Türkiye (UNGC) işbirliğiyle düzenlenen, Garanti Bankası’nın ana destekçileri arasında yer aldığı “5. Sürdürülebilir Finans Forumu” düzenlendi. “İklim Değişikliğiyle Mücadele ve Finans Sektörü” temasıyla 29 Eylül Cuma günü düzenlenen forumun açılış konuşmasını Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptı. Forumda ayrıca, Global Compact Türkiye’nin, Sürdürülebilir Bankacılık ve Finans Çalışma Grubu tarafından hazırlanan Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi’nin lansmanı gerçekleştirildi. 

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin’in konuşmacı olarak katıldığı etkinliğin ilk panelinde, Garanti’nin de imzacı bankalar arasında yer aldığı bildirgeyle ilgili bilgi verildi. Ardından gerçekleşen 2. panelde ise uluslararası finans kuruluşları ve iklim değişikliği risk raporlama konusunda önde gelen inisiyatiflerle, Türkiye’nin iklim değişikliğine uyum çerçevesinde alabileceği fonlar değerlendirildi. 

SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, “2013 yılından beri her yıl düzenlediğimiz forumla, Türk finans sektörünün sürdürülebilirlikle ilgili konularda farkındalığının artmasını ve dünya çapındaki iyi uygulama örneklerinin sektör için yol gösterici olmasını hedefliyoruz. İklim değişikliğinin etkilerini daha fazla hissetmeye başladığımız bu dönemde iklime dayalı risk yönetimi daha da önem kazandı. Dolayısıyla, forumda bu konuya odaklandık. Bu alanda kaydedilen küresel gelişmeleri ve trendleri yakından takip ediyoruz. Forumda ayrıca uzun süredir üzerinde çalıştığımız Sürdürülebilir Finansman Bildirgesi’nin de lansmanını yaptığımız için gururlu ve mutluyuz. Bu Bildirge ile amacımız finans sektöründe çevresel ve sosyal etkilerin değerlendirilmesi konusunda uluslararası iyi uygulamalar ile uyumlu belli başlı standartlar getirmek, bankaların uygulamalarında yeknesaklık sağlamak ve reel sektörün bu konudaki farkındalığını artırarak uygun koşullu finansmana erişim, yatırımcı portföyünü çeşitlendirme gibi fırsatları kaçırmamasını sağlamak. Bildirgenin, Türk finans sektöründeki uygulamaları ileriye taşımak ve tüm aktörleri sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçirmek adına önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.” dedi.