Garanti Bankası’nın “Kadın Girişimci Yönetici Okulu”nun Antalya mezunları buluştu.

Garanti Bankası’nın 2012 yılında hayata geçirdiği Kadın Girişimci Yönetici Okulu projesinin Antalya mezunları, 4 yıl aradan sonra bir araya geldi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen buluşmayla, Antalya’daki eğitimlere katılan kadın girişimcilerin yeniden buluşması, potansiyel işbirlikleriyle girişimlerinin güçlendirilmesi ve eğitimlerin ardından gelişimlerinin takibi amaçlandı. Mezunlar buluşmasının açılış sunumunda konuklara, projenin başlangıcından bugüne kadar izlediği yol, gelişmeler ve gelecek hedeflerinin yanı sıra iller özelinde eğitim sonu değerlendirme istatistikleri aktarıldı. Garanti Bankası KOBİ Girişim Bankacılığı Yöneticisi Selin Öz, Garanti’nin 10 yıldır kadın girişimcilerin güçlenmesi misyonuyla verdiği destekleri anlatırken, Garanti Ödeme Sistemleri E-ticaret Yönetmeni Çiğdem Can, e-ticaret ile pazarlama ve yeni müşteriye ulaşma yollarını paylaştı.

Kadın Girişimci Yönetici Okulu projesiyle ilgili bilgi veren Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak, “Türkiye gibi gelişen ekonomiler için kadın girişimciliğinin itici güç olduğunu fark ederek 2006 yılında harekete geçen Garanti, girişimci kadınları farklı bir segmentte değerlendiren ilk banka oldu. Geçtiğimiz yıl, kadınları odağa aldığımız ve onları daha da güçlendirmek üzere çıktığımız bu zorlu yolda, 10. yılımızı kutlamanın gururunu yaşadık. Kadın girişimcilere yönelik çalışmalarımızı; finansmana erişim, cesaret, eğitim ve yeni pazarlara açılma olmak üzere 4 temel alanda yoğunlaştırdık. 10 yıl boyunca hayata geçirdiğimiz projelerle, kadınların ülke ekonomisine ve istihdama kattığı değere yakından şahit olduk.” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’yle 2012’de başlatılan “Kadın Girişimci Yönetici Okulu” hakkında da bilgi veren Kıvrak, “Kadın Girişimci Yönetici Okulu, eğitim alanında büyük önem verdiğimiz bir proje. Bu kapsamda il il gezerek, girişimci kadınlara sürdürülebilir şirket yönetimi konusunda ücretsiz eğitimler veriyoruz. Kadın girişimcilerin mesleki donanımını ve iş hayatındaki varlığını güçlendirmeyi, kalıcı ve sürdürülebilir kılmayı en önemli önceliğimiz olarak görüyoruz. Eğitimlerle girişimci kadınlara, işletmelerinin sürdürülebilirliği için ihtiyaç duydukları bilgi birikimini ve vizyonu sağlıyoruz. Katılımcılar, Boğaziçi Üniversitesi’nin akademisyenlerinden; işletme, müşteri ilişkileri, yönetim becerileri, finans ve insan kaynakları gibi konularda yaklaşık 1 ay süreyle eğitim alıyor. Bugüne kadar 18 ilde eğitimi başarıyla tamamlayan 1.500’den fazla kadın girişimciye, BÜYEM tarafından sertifika verildi.” diye belirtti.

Esra Kıvrak, “Garanti olarak, Kadın Girişimci Yönetici Okulu’ndaki eğitimlerin etkisini ölçümleyen çalışmalar da yaptık ve çarpıcı sonuçlar elde ettik. Eğitimlere katılan girişimcilerin %76’sı işlerinde büyüme sağlarken %40’ı yeni iş bağlantıları kurdu, %84’ü ise diğer kadınları cesaretlendirdi. Katılımcılar, eğitimde tanıştıkları 6-7 kişiyle iletişimini sürdürürken %38’i, kişi veya kurumlarla işbirliği kurmuş ya da kurmayı planlıyor. Girişimci kadınları %76’sı, eğitimlerin, girişimlerini geliştirmedeki önemini vurgularken her katılımcı projeyi çevresindeki en az 6 kadına tavsiye ediyor, eğitim sayesinde ortalama 16 yeni kadın girişimciyle tanışıyor. Daha da önemlisi, eğitime katılan kadınların %57’si, şirketlerinin cirosunda ortalama %16 artış olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, Antalya’da Kadın Girişimci Yönetici Okulu’ndan başarıyla mezun olan girişimcilerimizle yeniden bir araya gelmekten ve potansiyel işbirliklerine aracılık etmekten mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.