Garanti Bankası’nın “Kadın Girişimci Yönetici Okulu”nun Denizli mezunları buluştu.

Garanti Bankası’nın 2012 yılında hayata geçirdiği Kadın Girişimci Yönetici Okulu projesinin Denizli mezunları, 3 yıl aradan sonra bir araya geldi. Denizli Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen buluşmayla, Denizli’deki eğitimlere katılan kadın girişimcilerin yeniden buluşması, potansiyel işbirlikleriyle girişimlerinin güçlendirilmesi ve eğitimlerin ardından gelişimlerinin takibi amaçlandı.

Kadın Girişimci Yönetici Okulu projesiyle ilgili bilgi veren Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak, “Ekonomimizin büyümesinde kadın girişimcilerin önemli bir güç olduğu bilinciyle 2006 yılında harekete geçtik ve girişimci kadınları farklı segmentte değerlendiren ilk banka olduk. 2016’da 10. yılını kutladığımız çalışmalar kapsamında; finansman, cesaretlendirme, eğitim ve yeni pazarlara açılma olmak üzere 4 temele oturan projeleri hayata geçirdik. Bu projelerden Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’yle 2012’de başlattığımız Kadın Girişimci Yönetici Okulu projesiyle, il il gezerek girişimci kadınlara sürdürülebilir şirket yönetimi üzerine ücretsiz eğitim veriyoruz. Kadın girişimcilerin mesleki donanımını ve iş hayatındaki varlığını güçlendirmeyi, kalıcı ve sürdürülebilir kılmayı en önemli önceliğimiz olarak görüyoruz. Eğitimlerle girişimci kadınlara, işletmelerinin sürdürülebilirliği için ihtiyaç duydukları bilgi birikimini ve vizyonu sağlıyoruz. Katılımcılar, Boğaziçi Üniversitesi’nin akademisyenlerinden; işletme, müşteri ilişkileri, yönetim becerileri, finans ve insan kaynakları gibi konularda yaklaşık 1 ay süreyle eğitim alıyor. Bugüne kadar 20 ilde eğitimi başarıyla tamamlayan 2.000’e yakın girişimciye, BÜYEM tarafından sertifika verildi.” dedi.

Eğitimlerin kadın girişimcilere sağladığı faydalar hakkında da bilgi veren Kıvrak, “Garanti olarak, Kadın Girişimci Yönetici Okulu’ndaki eğitimlerin etkisini ölçümleyen çalışmalar da yaptık ve çarpıcı sonuçlar elde ettik. Eğitimlere katılan girişimcilerin %76’sı işlerinde büyüme sağlarken %40’ı yeni iş bağlantıları kurdu, %84’ü ise diğer kadınları cesaretlendirdi. Katılımcılar, eğitimde tanıştıkları 6-7 kişiyle iletişimini sürdürürken %38’i, kişi veya kurumlarla işbirliği kurmuş ya da kurmayı planlıyor. Girişimci kadınları %76’sı, eğitimlerin, girişimlerini geliştirmedeki önemini vurgularken her katılımcı projeyi çevresindeki en az 6 kadına tavsiye ediyor, eğitim sayesinde ortalama 16 yeni kadın girişimciyle tanışıyor. Daha da önemlisi, eğitime katılan kadınların %57’si, şirketlerinin cirosunda ortalama %16 artış olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, Denizli’de Kadın Girişimci Yönetici Okulu’ndan başarıyla mezun olan girişimcilerimizle yeniden bir araya gelmekten ve potansiyel işbirliklerine aracılık etmekten mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.