Garanti Bankası’nın “Kadın Girişimci Yönetici Okulu”nun Eskişehir mezunları buluştu.

Garanti Bankası’nın 2012 yılında hayata geçirdiği Kadın Girişimci Yönetici Okulu projesinin Eskişehir mezunları, 3 yıl aradan sonra bir araya geldi. Eskişehir Ticaret Odası’nda, gerçekleştirilen buluşmayla, Eskişehir’deki eğitimlere katılan kadın girişimcilerin yeniden buluşması, potansiyel işbirlikleriyle girişimlerinin güçlendirilmesi ve eğitimlerin ardından gelişimlerinin takibi amaçlandı. TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Hüsniye Tali’nin açılış konuşmasını yaptığı buluşmada konuklara, projenin başlangıcından bugüne kadar izlediği yol, gelişmeler ve gelecek hedeflerinin yanı sıra iller özelinde eğitim sonu değerlendirme istatistikleri aktarıldı. Garanti Bankası KOBİ Girişim Bankacılığı Pazarlama İletişimi Yöneticisi Selin Öz, Garanti’nin 10 yıldır kadın girişimcilerin güçlenmesi misyonuyla verdiği destekleri anlatırken, Garanti Ödeme Sistemleri E-ticaret Yönetmeni Tuğçe Yarkın Aygün, e-ticaret ile pazarlama ve yeni müşteriye ulaşma yollarını paylaştı.

Kadın Girişimci Yönetici Okulu projesiyle ilgili bilgi veren Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak, “Türkiye gibi gelişen ekonomiler için kadın girişimciliğinin itici güç olduğunu fark ederek 2006 yılında harekete geçen Garanti, girişimci kadınları farklı bir segmentte değerlendiren ilk banka oldu. Geçtiğimiz yıl, kadınları odağa aldığımız ve onları daha da güçlendirmek üzere çıktığımız bu zorlu yolda, 10. yılımızı kutlamanın gururunu yaşadık. Kadın girişimcilere yönelik çalışmalarımızı; finansmana erişim, cesaret, eğitim ve yeni pazarlara açılma olmak üzere 4 temel alanda yoğunlaştırıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’yle hayata geçirdiğimiz Kadın Girişimci Yönetici Okulu, eğitim alanında büyük önem verdiğimiz bir proje. Bu kapsamda il il gezerek, girişimci kadınlara sürdürülebilir şirket yönetimi konusunda ücretsiz eğitimler veriyoruz. Kadın girişimcilerin mesleki donanımını ve iş hayatındaki varlığını güçlendirmeyi, kalıcı ve sürdürülebilir kılmayı en önemli önceliğimiz olarak görüyoruz. Eğitimlerle girişimci kadınlara, işletmelerinin sürdürülebilirliği için ihtiyaç duydukları bilgi birikimini ve vizyonu sağlıyoruz. Katılımcılar, Boğaziçi Üniversitesi’nin akademisyenlerinden; işletme, müşteri ilişkileri, yönetim becerileri, finans ve insan kaynakları gibi konularda yaklaşık 1 ay süreyle eğitim alıyor. Bugüne kadar 19 ilde eğitimi başarıyla tamamlayan 2.000’den fazla kadın girişimciye, BÜYEM tarafından sertifika verildi.” diye belirtti.

Esra Kıvrak, “Garanti olarak, Kadın Girişimci Yönetici Okulu’ndaki eğitimlerin etkisini ölçümleyen çalışmalar da yaptık ve çarpıcı sonuçlar elde ettik. Eğitimlere katılan girişimcilerin %76’sı işlerinde büyüme sağlarken %40’ı yeni iş bağlantıları kurdu, %84’ü ise diğer kadınları cesaretlendirdi. Katılımcılar, eğitimde tanıştıkları 6-7 kişiyle iletişimini sürdürürken %38’i, kişi veya kurumlarla işbirliği kurmuş ya da kurmayı planlıyor. Daha da önemlisi, eğitime katılan kadınların %57’si, şirketlerinin cirosunda ortalama %16 artış olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, Eskişehir’de Kadın Girişimci Yönetici Okulu’ndan başarıyla mezun olan girişimcilerimizle yeniden bir araya gelmekten ve potansiyel işbirliklerine aracılık etmekten mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.