Garanti, “BBVA Momentum” ile sosyal girişimlere destek oluyor.

Garanti Bankası’nın ana hissedarı BBVA, faaliyet gösterdiği ülkelerde hayata geçirdiği BBVA Momentum programıyla, sosyal girişimlerin işlerini büyütmelerine katkı sağlayacak 7 aylık bir programla destek sunuyor. Online eğitimler, kurum içi mentorlarla sağlanan mentorluk desteği ve networking faaliyetleri ile desteklenen bu programla banka, girişimcilerin işlerini bir sonraki evreye taşımak için gerekli büyüme planını oluşturmalarına katkı sağlamayı amaçlıyor. Ülkemizde girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarını sürdüren Garanti, sosyal girişimlere ivme kazandırmak amacıyla oluşturulan “BBVA Momentum” programını bu yıl ilk kez Türkiye’de de hayata geçiriyor. Program kapsamında, ana hedefi sosyal fayda yaratmak olan girişimlere, ekonomik açıdan da güçlü, kurumsal ve sürdürülebilir bir yapıya sahip olabilmeleri için strateji, finans, iletişim, teknoloji ve iş modelleri gibi konularda eğitim veriliyor.

Garanti Bankası, ülkemizde sadece sosyal girişimleri geliştirme amacındaki ilk ve tek destek programı olan BBVA Momentum’a ilk yılında, Türkiye’nin Kadın Girişimci Yarışması ve GarantiPartners girişim hızlandırma programı havuzunda yer alan ve programa uygun özelliklere sahip 6 sosyal girişimin katılımını sağladı. Bu kapsamda; Yaşayan Müze, SosyalBen Otsimo, Givin, Medlis ve E-bursum girişimleri programa dahil oldular. Online eğitimlerin, programa dahil olan 5 ülkeden girişimcilerin ortak erişim sağladığı bir platform üzerinden gerçekleştirildiği program Aralık ayına kadar devam edecek. Programa katılmak için gelecek yıldan itibaren ülkemizdeki tüm sosyal girişimler başvurabilecek.

BBVA Momentum programıyla ilgili görüş bildiren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “Odağına girişimciliği alan Garanti Bankası olarak, ülkemizdeki sosyal girişimlerin, sürdürülebilir bir iş modeline sahip olmalarına katkı sağlayacak BBVA Momentum programının ilk kez gerçekleştirilen Türkiye ayağına destek vermekten büyük gurur duyuyoruz. Girişimcilere yönelik  uzun yıllardır geniş bir yelpazede ve uluslararası boyutta  yürüttüğümüz destekleri, ana hissedarımız BBVA’nın çalışmalarıyla da entegre ederek sürdürmeye devam edeceğiz.. Girişimcilik uzun bir yolculuk ve bu yolculuğun başlangıcı, kurgusu çok önemli… Bir de bunu özellikle sosyal bir fayda sağlamak için yapıyorsanız, yolunuz çok daha uzun ve zorlu oluyor. Biz bu noktada sosyal girişimlerin yanında olduğumuzu göstermeyi, profesyonel desteklerle sosyal açıdan olduğu kadar ticari açıdan da sürdürülebilir bir iş modeline sahip olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Online eğitimlerin yanında, Garanti bünyesinde oluşturduğumuz uzman mentor ekibimizle, ilk yılımızda 6 çok değerli sosyal girişime destek olmaya çalışacağız. BBVA Momentum ile sosyal girişimciliği destekleyen öncü banka olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu programın önümüzdeki yıllarda çok daha fazla sayıda sosyal girişimi cesaretlendirmesini umuyoruz.” dedi.