Garanti üst üste üçünce kez, “Türkiye’nin En İyi Bireysel Bankası” oldu.

Garanti Bankası, dünyanın saygın iş ve finans dergilerinden World Finance Magazine tarafından, 2015 ve 2016’nın ardından, bu yıl da Türkiye’nin En İyi Bireysel Bankası (The Best Retail Bank of Turkey) seçildi. Üst üste üçüncü kez ödüle layık görülen Garanti, bu başarıyı elde eden ilk Türk bankası oldu. 

Garanti Bankası, üst üste 3. kez ödül almasını sağlayan bireysel bankacılık faaliyetleri kapsamında, 2016 yılında 1 milyon kişiye* ihtiyaç kredisi kullandırırken, %14,6’ya yükselttiği pazar payıyla, Türkiye'de tüketicilere en fazla destek sağlayan özel banka olmaya devam etti. Garanti, 22,6 milyar TL hacim ve %14,2 pazar payıyla özel bankalar arasında konut kredilerinde de sektör liderliğini sürdürürken, toplam 442 bin kişiyi ev sahibi, 351 bin kişiyi otomobil sahibi yaptı.** Garanti, geçtiğimiz yıl ekonomik ortamda ve kurlarda görülen hareketliliğe rağmen piyasayı ve müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru bir biçimde okuyarak hem mevduat maliyetini başarılı bir şekilde yönetti, hem de TL ve YP vadeli tasarruf mevduat ürünleri toplamında pazar payını artırdı. Sektörde bir ilk olan NET Hesap birikim ürünüyle 356 bin müşterisinin biriktirme alışkanlığı edinmesine destek olan Garanti, 2016 yılında tasarrufu teşvik eden Çeyiz Hesabı ve Konut Hesabı ürünlerini de müşterilerinin hizmetine sundu. 

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, “Üstün teknolojik altyapımız, zengin ürün yelpazemiz, dijital bankacılık alanındaki öncü ve lider konumumuz, neredeyse bir şubedeki tüm hizmetleri sunabilen internet ve mobil bankacılık kanallarımızla müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Hizmet modeli ve tasarımıyla hızla dijitalleştirmeye başladığımız 1.000’in üzerinde şubemiz, Türkiye’nin en büyük finansal çağrı merkezi Alo Garanti, 4.800’ün üzerindeki Paramatik’imiz ve müşteri memnuniyetine adanmış nitelikli insan kaynağımızla bankacılıkta fark yaratıyoruz. Djitalleşme stratejimizin çok önemli bir adımı olarak, müşteri deneyimini bambaşka bir boyuta taşıyan, her türlü hizmetin tek noktadan çok hızlı ve kolayca alınabildiği yeni hizmet modeliyle, tüm Garanti şubelerini geleceğe dönüştürüyoruz. Müşterilerimizi dinliyor, ihtiyaç ve beklentilerini sürekli analiz ediyor, sunduğumuz hizmetleri geliştirerek sürdürülebilir değer yaratma anlayışıyla yolumuza devam ediyoruz. Bu anlayışla geleceğe başarıyla yol alırken, çalışmalarımızın dünyanın en saygın finans sektörü yayınlarından biri kabul edilen World Finance tarafından takdir edilmesi ve bireysel bankacılık alanında üst üste üçüncü kez Türkiye’nin en iyisi seçilmemiz bizi fazlasıyla mutlu etti. Bu ödül tüm Garanti Ailesi için büyük bir gururu ifade ederken, bizi yarattığımız değeri daha ileri boyutlara taşımada konusunda da motive ediyor.” dedi. 

Küresel bankacılık, finans ve sermaye piyasaları konusunda değerlendirme, yorum, makale ve haberlere yer veren World Finance Magazine, 2007’den bu yana alanında uzman jüri üyelerinin değerlendirmeleriyle, farklı sektörlerde ülkelerin en iyi kurumlarını belirliyor. Ödüller, dünya finans ve iş çevrelerince önemli bir referans olarak kabul ediliyor. 

*    Bireysel kredi müşteri sayısı; ihtiyaç, oto ve konut kredisi dahil, kredili mevduat hesabı hariç hesaplanmıştır.
**  Otomobil ve ev sahibi kişi sayısı, 2016 sonuna kadar kullandırılan otomobil ve konut kredisi tekil müşteri sayısını ifade etmektedir.