GarantiBank International N.V. 185 milyon Dolar sendikasyon kredisi kullandı.

Garanti Bankası’nın iştiraki, Amsterdam merkezli GarantiBank International N.V. (GBI) 20 Haziran 2018’de imzalanan ve uyguladığı “scale-back” sonrasında 185 milyon ABD doları tutarında gerçekleşen 365 gün vadeli sendikasyon kredisini 26 Haziran 2018’de kullandı. Euro cinsinden fonlama kaynaklarına erişim kolaylığı ve fonlama planı doğrultusunda, GBI sadece ABD doları cinsinden borçlanmayı tercih etti.

Toplamda 10 farklı ülkeden 14 adet kreditör bankanın katılımıyla gerçekleşen sendikasyonda Avrupa Birliği’nde yerleşik kreditör bankalar %75’le en büyük paya sahip oldu. Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada bankaları da sendikasyona katkı sağladı. Kreditor bankaların 3 ila 40 milyon dolar arasında değişen tutarlardaki  katılımlarıyla gerçekleşen sendikasyonda, en üst katılım seviyesindeki kreditör bankalar 3-aylık Libor + %0.90 seviyesinde getiri elde etti. Geçen yılki maliyetin 15 baz puan altında oluşan sendikasyon kredisi ile GBI, emita ve ticaret finansmanı gereksinimi olan müşterilerini destekliyor.

GBI, “Facility Agent” olarak First Abu Dhabi Bank’i, “Documentation Agent” olarak ise Citibank’i görevlendirdi. Sendikasyondaki “Lider” kreditörler ICBC Europe - Amsterdam Şubesi, First Abu Dhabi Bank ve Standard Chartered Bank olurken “Senior” kreditör grubu içinde Banca Transilvania, Bayerische Landesbank, Citibank, Raiffeisen Bank International ve Denizbank AG yer aldı. Banco Cooperativo Espanol, Bank of Montreal, Commerzbank, ING Bank, UniCredit Bank ve BankInter ise sendikasyona destek veren diğer kreditörler oldu.

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan GBI Genel Müdürü Erhan Zeyneloğlu “Sadece dolar cinsinden borçlanmayı tercih ettiğimiz ve önceki yıla kıyasla belirgin maliyet avantajı sağladığımız bu sendikasyona gelen talep, geliştirdiğimiz köklü ilişkilerin ve kreditörlerimizin GarantiBank International N.V.’e gösterdiği güvenin güçlü bir göstergesi oldu. 25 yılı aşkın başarılı faaliyet geçmişimiz, güçlü mali yapımız, rekabet gücümüz ve global piyasalarda yetkin deneyimli ekibimizle, küresel ve bölgesel kreditör bankaların Avrupa’da çalışmayı arzu ettiği banka olduğumuzu bir kez daha görmek mutluluk verici.” dedi.

Müşteri odaklı yaklaşımıyla, müşteri ve muhabir bankalarına basitleştirilmiş etkin finansal çözümler sunan GBI, uluslararası ticaret ve emtia finansmanı, özel bankacılık ve yapılandırılmış finansman alanlarında uzman kuruluş olarak öne çıkıyor. Hollanda ve Almanya’da dijital bankacılık kanallarını da kullanarak topladığı bireysel mevduatlar, GBI fonlamasının ana kaynağını oluşturuyor. Moody’s kredi derecelendirme kuruluşunun GBI’a verdiği uzun vadeli mevduat kredi notu Baa1 seviyesinde konumlanıyor. Avrupa Merkez Bankası ve Hollanda Merkez Bankası tarafından denetlenen GBI, 30’dan fazla ülkede faal İspanyol bankası Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. (BBVA) bilançosunda konsolide olan Türkiye Garanti Bankası A.Ş.’nin iştiraki olarak Amsterdam, Düseldorf, Cenevre ve İstanbul’da temsilcilik ofisiyle faaliyetlerine devam ediyor.