GarantiBank International N.V. 250 milyon Dolar sendikasyon kredisi kullandı.

Garanti Bankası’nın iştiraki, Amsterdam merkezli GarantiBank International N.V. (GBI) 19 Haziran 2017’de imzalanan 250 milyon ABD doları tutarında 365 gün vadeli sendikasyon kredisini 26 Haziran 2017’de kullandı. Euro cinsinden diğer fonlama kaynaklarına erişim kolaylığı ve fonlama planı doğrultusunda Euro cinsinden borçlanmayı bu sendikasyonda tercih etmeyen GBI, sadece dolar cinsinden borçlanmayı gerçekleştirmiş oldu.

Sendikasyona gelen 283.5 milyon dolarlık talep sonucunda, “Lider” kreditörlere “scale-back” uygulandı ve borçlanma 250 milyon dolarla sınırlandırıldı. Böylece, 2016’da kullanılan sendikasyon kredisinin dolar dilimi %196 oranında yenilendi.

30 milyon dolar ve üzerinde katılım için teklif veren “Lider” seviyesindeki kreditör bankalar, Libor  + %1.05 yıllık toplam getiri elde ederken, 10 ile 30 milyon dolar arası tutarda katılım yapan “Senior” kreditörlerin yıllık toplam getirisi Libor + %1.00 seviyesinde gerçekleşti. Daha alt seviyedeki kreditörler ise L + %0.95’lik toplam getiri elde etmiş oldu.

Toplamda 13 farklı ülkeden kreditör bankanın katılımıyla gerçekleşen sendikasyonda Ortadoğu ve Asyalı kreditör bankalar %33 ile en büyük paya sahip oldular. Euro bölgesi, Kuzey Amerika ve Euro bölgesi dışındaki diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yerleşik kreditörler ise sendikasyona sırasıyla %28, %20 ve %19 oranında katkı sağladılar.

GBI “Documentation Agent” olarak Lider kreditörlerden Wells Fargo Bank’ı, “Facility Agent” olarak ise yine Lider kreditörlerden Bayerische Landesbank’ı görevlendirdi. Sendikasyondaki diğer Lider kreditörler Standard Chartered Bank ve Abu Dhabi Commercial Bank olurken “Senior” kreditör grubu içinde Banca Transilvania, Korea Development Bank, Axis Bank, Citibank, Raiffeisen Bank International, The Export Import Bank of the Republic of China ve The Shanghai Commercial & Savings Bank yer aldı. Cooperatieve Rabobank, Abanca Corporacion Bancaria, Bank of America Merrill Lynch International Limited, Bank of Montreal, BNP Paribas, ING Bank, Misr Bank-Europe ve UniCredit Bank ise sendikasyona destek veren diğer kreditörler oldu.

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan GBI Genel Müdürü Erhan Zeyneloğlu “Herhangi bir kreditörü ‘‘düzenleyici’ konumda görevlendirmediğimiz ve sadece dolar cinsinden borçlanmayı tercih edebildiğimiz bu sendikasyona gelen yüksek talep, Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Ortadoğu bölgelerinde geliştirdiğimiz köklü ilişkilerimizin ve kreditörlerimizin GarantiBank International N.V.’e gösterdiği güvenin güçlü bir göstergesi. 25 yılı aşkın başarılı faaliyet geçmişimiz, güçlü mali yapımız, rekabet gücümüz ve global piyasalarda yetkin deneyimli ekibimizle, küresel ve bölgesel kreditör bankaların Avrupa’da çalışmayı arzu ettiği bir banka olduğumuzu bir kere daha görmek mutluluk verici” dedi.

Müşteri odaklı yaklaşımıyla, müşteri ve muhabir bankalarına basitleştirilmiş etkin finansal çözümler sunan GBI, uluslararası ticaret ve emtia finansmanı, özel bankacılık, hazine işlemleri ve yapılandırılmış finansman alanlarında uzman bir kuruluş olarak öne çıkıyor. Hollanda ve Almanya’da dijital bankacılık kanallarını da kullanarak topladığı bireysel mevduatlar, GBI fonlamasının ana kaynağını oluşturuyor. Moody’s kredi derecelendirme kuruluşunun GBI’a verdigi A3 seviyesindeki uzun vadeli mevduat kredi notu, Hollanda’da faaliyet gösteren tüm ticari bankalar arasindaki en iyi dördüncü kredi notu seviyesinde. Avrupa Merkez Bankası ve Hollanda Merkez Bankası tarafından denetlenen GBI, 35 ülkede faal İspanyol bankası Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. (BBVA) bilançosunda konsolide olan Türkiye Garanti Bankası A.Ş.’nin iştiraki olarak Amsterdam, Düseldorf, Cenevre ve İstanbul’da temsilcilik ofisiyle faaliyetlerine devam ediyor.