Garanti’den Asya seferi

Garanti Bankası uzun yıllara dayanan Çin tecrübesini, 21. Yüzyıl İpek Yolu projesi “Kuşak ve Yol” ile genişleyen dış ticaret ve proje yatırımları kapsamında yeni fırsatlara dönüştürüyor. 

21. yüzyılın en büyük kalkınma projesi olarak tanımlanan “Kuşak ve Yol-One Belt One Road Girişimi” Asya ile Avrupa arasında, bölge ülkeleri için olduğu kadar Türkiye için de önemli iş ve yatırım fırsatları sunuyor. 20 yılı aşkın bir süredir Şangay’daki temsilciliğiyle Çin’de ve bölge ülkelerinde etkin varlık gösteren Garanti Bankası da dış ticaret ve proje finansmanı alanındaki uzmanlığıyla, bölgede büyüyen fırsatları değerlendirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Garanti bu anlayışla, ülkemizin hızla normalleşen ekonomik ortamını ve dış yatırımlar için sahip olduğu potansiyeli anlatmak, bölge ülkelerinin önde gelen büyük finans kurumlarıyla yeni işbirliği fırsatları yaratmak amacıyla Asya ülkelerini kapsayan bir dizi stratejik görüşme gerçekleştirdi.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, Finansal Kurumlar Direktörü Batuhan Tufan ve bankanın Çin Temsilcisi Noyan Rona’nın yer aldığı Garanti heyeti, Çin’in Pekin ve Şangay, Tayvan’da Taipei ve Japonya’nın Tokyo şehirlerinde muhabir bankalar ve kredi kuruluşlarının tepe yöneticileriyle bir araya geldi. Aralarında dünyanın en büyük ve marka değeri en yüksek Çin bankalarının da yer aldığı görüşmelerde, Türkiye ekonomisi, Türk bankacılık sektörü ve Garanti Bankası ile ilgili son gelişmeler ele alındı. Ülkelerarası ikili işbirliği fırsatları, dış ticaret ilişkilerini geliştirme, Türkiye’deki büyük projelerin finansmanı gibi konularda görüş alışverişlerinde bulunuldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, “Türkiye ekonomisi, içinde bulunduğumuz küresel çaptaki çalkantılı dönemde önemli bir sınavdan geçerken, bizler de bankacılar olarak ekonominin tüm taraflarıyla birlikte topyekûn yeni fırsatlar yaratmak sorumluluğundayız. Biz de bu kapsamda, başta ülke ekonomisindeki yapılanmayı, Türk bankacılık sektörünün bu süreçteki rolünü ve güçlü duruşunu anlatmak amacıyla Asya ülkelerine sefer düzenledik. Mevcut ilişkileri güçlendirmek ve bu ilişkileri gerek sektörümüz gerekse ülkemiz adına yeni fırsatlara dönüştürmek adına, dünya finans piyasalarında önemli ağırlığa sahip Asyalı bankalar ve finans kuruluşlarıyla bir araya geldik.

20 yıldan fazla süredir Şangay temsilcimiz olan Noyan Rona vasıtasıyla Çin’de ve bölge ülkelerinde edindiğimiz tecrübe, geliştirdiğimiz ilişkiler, Garanti’ye ve ülkemize bu anlamda önemli bir fırsatlar sunuyor. Bugün dünyanın en büyük ve değerli bankalar sıralamasının tepesinde Çinli bankalar bulunuyor. Bu kurumlar hem Türkiye hem de bölgedeki büyük projelerin finansmanıyla yakından ilgililer. Diğer taraftan Japon bankaları, Türkiye’de en çok sendikasyon veren bankalar arasında yer alıyor. Ekonomik konjonktüre paralel olarak, kurumlar ve ülkeler arasındaki ikili ilişkileri geliştirmek adına son derece uygun bir dönemdeyiz. Tüm bu dinamiklerden yola çıkarak gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde, ülkemize yeni dış kaynak yaratmak, ortak finansman sağlamak ve sendikasyon kredilerine katılımlarını artırmayı amaçladık.” dedi.

21. yüzyıl İpek Yolu projesinin yarattığı fırsatlara da değinen Ebru Dildar Edin, “Diğer taraftan, her yıl yatırım ölçeği daha da büyüyen, ‘21. yüzyılın en büyük kalkınma projesi’ kabul edilen ve Türkiye dahil 68 ülkeyi kapsayan Kuşak ve Yol Girişimi, ülkemizdeki dev altyapı projelerinin önemini artırıyor. Dış ticaret anlamında da Türkiye ve Türk şirketleri için çok büyük bir potansiyeli işaret ediyor. Biz bu noktada dış ticaret ve proje finansmanı alanında sahip olduğumuz deneyimle de, bu girişimin yarattığı büyük potansiyeli, bir anlamda ülkemize ve sektörümüze elçilik ederek, yeni fırsatlara dönüştürmeye gayret ediyoruz. Düzenli olarak gerçekleştirmeyi planladığımız bu ziyaretlerimizin, ülkemizi küresel finans çevrelerine daha iyi anlatmamıza vesile olurken, önemli işbirliklerine de yeni kapılar açacağı inancındayız.” diye konuştu.