Garanti’nin Hollanda’daki iştiraki GarantiBank International NV’ye inovasyon ödülü…

Garanti Bankası’nın Amsterdam’da faaliyet gösteren iştiraki GarantiBank International NV (GBI), Outsystems’in düzenlediği “NextStep” konferansında “İnovasyon Ödülü”ne layık görüldü. GBI, Hollanda Merkez Bankası’nın onayını alarak, temel bankacılık süreçlerini bulut teknolojisiyle dijitalleştiren uygulamayı Hollanda’da hayata geçiren ilk banka unvanını da elde etti.

Outsystems ödülü, dijitalleşmede inovatif bulut teknolojisini kullanan şirketlere veriyor. GBI ise bulut teknolojisi temelli dijitalleşmede, ilk müşteri temasından müşteri-banka sözleşmesinin muhasebeleştirilmesine kadar geçen tüm temel bankacılık süreçlerini, “Systems of Engagement” konseptiyle uygulamaya koymayı hedefliyor. Ödüle konu olan Hazine Emir Yönetimi (Treasury Order Management) sürecinde, forex ve sabit getirili ürünlerle ilgili banka içi tüm iş akışları ve süreçler, bulut teknolojisi sunucusu Amazon Cloud’daki Outsystems platformuyla birlikte dijitalleşiyor. GBI, Hazine Emir Yönetimi’ne ilave olarak, ilk aşamada müşteri kazanım süreçlerinin, sonrasında da diğer bankacılık süreçlerinin dijitalleşmesine büyük önem veriyor.

GBI, uluslararası ticaret ve emtia finansmanı, özel bankacılık, hazine işlemleri ve yapılandırılmış finansman alanlarında uzman bir kuruluş olarak öne çıkıyor. Konuyla ilgili görüş bildiren bankanın Operasyonlardan Sorumlu İcra Komitesi Üyesi Marco Witteveen, “Müşteri deneyimlerinin daha da zenginleştirilmesi amacıyla, dijitalleşmeye ve süreçlerimizin her anlamda daha iyi yönetilmesine odaklanıyoruz. Bunu da, bulut teknolojisiyle çalışan platformları çevik (agile) yöntemlerle uygulamaya sokarak yapıyoruz.  Hedefimiz servis ve hizmet kalitemizi daha da artırmak.” diye konuştu.

Avrupa Merkez Bankası ve Hollanda Merkez Bankası tarafından denetlenen ve kredi derecelendirme notu Moody’s tarafından A3 olarak belirlenen GBI, 30’dan fazla ülkede faal İspanyol bankası Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. (BBVA) bilançosunda konsolide olan Türkiye Garanti Bankası A.Ş.’nin iştiraki olarak, Amsterdam ve Düseldorf’ta faaliyetlerine devam ediyor, Cenevre ve İstanbul’da ise temsilcilik ofisleri bulunuyor.