Türkiye’nin en değerli şirketi Garanti’den ekonominin canlanmasına 273 milyar TL katkı.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş., 30 Haziran 2017 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Banka’nın konsolide finansal tablolarına göre, aktif büyüklüğü 335 milyar 942 milyon 185 bin TL’ye ulaşırken,  ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 272 milyar 980 milyon 362 bin TL’ye yükseldi. Garanti’nin 2017’nin ilk yarısında net kârı, 3 milyar 100 milyon 273 bin TL olarak gerçekleşirken Banka’nın özkaynak kârlılığı %18,1, aktif kârlılığı ise %2,1 seviyesinde gerçekleşti.

 

Konuyla ilgili bilgi veren Genel Müdür Fuat Erbil; “2017 yılının ilk yarısında, tüm paydaşlarımızın bize olan güveniyle sağlam bilançomuzu daha da güçlendirirken, ekonominin canlanmasına destek olduk. 1,25 milyar Euro sendikasyon kredimizi başarıyla yeniledik ve uluslararası piyasalarda ilk defa Basel III uyumlu, 10 yıl vadeli 750 milyon ABD Doları sermaye benzeri tahvil ihracı gerçekleştirdik. 4 milyar ABD Doları ile rekor talep gören ihracımız, Türkiye’den bir bankanın Basel III kapsamında gerçekleştirdiği en düşük maliyetli ve en yüksek tutarlı işlem oldu. IFC ile Türkiye’de ilk kez konut ipoteğine dayalı, ‘Yeşil Mortgage’ kapsamındaki projeleri destekleyecek ezber bozan bir anlaşmaya imza attık. Kredi Garanti Fonu kapsamında kullandırdığımız kredi tutarı 15 milyar TL’yi aşarken, 10 yıldan fazla süredir sosyal ve ekonomik açıdan güçlenmelerini desteklediğimiz kadınlara sağladığımız finansman 3,2 milyar TL’yi geçti.” dedi.

 

Garanti Bankası olarak, Türkiye’nin sürdürülebilir geleceğine yaptıkları katkıdan gurur duyduklarını belirten Erbil; “EMEA Finance tarafından CEE Bölgesi’nin (Orta ve Doğu Avrupa) En İyi Proje Finansmanı Kurumu seçildik. Türkiye ekonomisinin sürdürülebilirliğine katkıda bulunan projelerin finansmanında öncülük yapıyor, yenilikçi çözümler sunuyoruz. Bireysel, KOBİ, ticari, kurumsal, tüm ihtiyaçlar için müşterilerimizin yanında, onlarla birlikte, en iyi çözümü bulmak için çalışıyor, kesintisiz ve istikrarlı bir şekilde hayatlarında yer alıyoruz. Müşterilerimize dokunduğumuz her noktada, fiziksel olarak tüm Türkiye’de ve dijital platformlarda ise en önde yer alarak, hizmeti her kanaldan müşterimizin ayağına getiriyor, en iyi deneyimi yaşatmak için çalışıyoruz. Bize güvenen ve destekleyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.