Uluslararası piyasalar Türkiye’ye ve Garanti’ye güvenini bir kez daha gösterdi.

Garanti Bankası’nın gerçekleştirdiği, Türk bankacılık tarihinde Basel III kapsamında 4 milyar dolarla en yüksek talebi gören tahvil ihracı,  uluslararası piyasaların Türkiye’ye güvenini tescilledi.

Garanti Bankası, uluslararası piyasalarda ilk defa Basel III uyumlu, 10 yıl vadeli 750 milyon dolar tutarında sermaye benzeri tahvil ihracı gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attı. Garanti’nin 4 milyar dolar ile rekor düzeyde talep gören 24 Mayıs 2027 vadeli ve 5.yıl geri çağırma opsiyonlu tahvil ihracı, %6,125 olarak belirlenen kupon oranıyla bugüne kadar Türkiye’den bir bankanın sağladığı en düşük Basel 3 uyumlu sermaye benzeri tahvil getirisi oldu. Dünya genelinde 300 yatırımcının talepte bulunduğu Garanti Bankası’nın sermaye benzeri tahvil ihracında, BofAML, BBVA, BNPP, Commerzbank, HSBC ve Standard Chartered görev aldı.

Tahvil ihracıyla ilgili görüş bildiren Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, “Garanti Bankası olarak çok başarılı bir işleme daha imza atıp, kupon oranı itibarıyla Türkiye’den bir bankanın bugüne kadarki en düşük Basel 3 uyumlu sermaye benzeri tahvil getirisiyle 750 milyon dolarlık bir ihraç gerçekleştirdik. Basel 3 kriterleri kapsamında Türkiye’deki en düşük maliyet ve en yüksek tutarlı, 10 yıl vadeli, üstelik işlemin 5 katından daha fazla bir talep görerek bu ihracı gerçekleştirmek, Türkiye’nin ve elbette ki Garanti’nin uluslararası finans piyasalarında yarattığı güven ve istikrarın yeni bir göstergesi oldu. Yurtdışı borçlanma olanağı yaratma ve derinleştirmedeki başarısını sürdüren Garanti, her zaman uluslararası bankaların ve yatırımcıların Türkiye'de çalışmak isteyeceği ilk banka olma vizyonuyla yoluna devam ediyor.” dedi.