SOMA için Good4Trust.org’da dayanışma var!

Sosyal ve ekolojik açıdan sorumlu adil “üretici”lerin ürün ve hizmetleriyle “türetici”leri buluşturan Good4Trust.org platformuna yeni bir üye daha katıldı. Soma’nın yaralarını sarmak için bölgedeki madenci yakınlarına ekonomik değer yaratmak amacıyla hayata geçirilen “Soma Artisans” projesinin ürünleri, Good4Trust.org aracılığıyla türeticiler ile buluşuyor. Soma Artisans ürün kategorileri arasında, kadınların el emeğiyle üretilen atkılar, şallar, takılar ve oyuncaklar bulunuyor. 

Anatolian Artisans tarafından başlatılan Soma Artisans Projesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Soma Şubesi'nin işbirliğiyle kuruldu. Öncelikle Amerikalı  tasarımcılar Claire Burkert ve Susie Vickery tarafından madenci yakınlarına özel atölye çalışması düzenlendi. Eğitim alan 24 Somalı kadın, Soma Artisans markasıyla geleneksel tığ ve oya işi ürünlerin yanı sıra tasarım ürünler de üretmeye başladı. Kadınların el emeği ile ürettikleri ürünlerin üzerindeki çizimler ise Somalı çocukların çizdiği resimlerden oluşuyor.

Somalı kadınlar ürünlerin satışını gerçekleştirmek ve projeyi sürdürülebilir ekonomik bir model haline getirmek için 'Rota Anadolu El Sanatları' adında kooperatif de kurdu. Kooperatiflerinde daha çok kişiyi istihdam etmek ve ekonomik açıdan kendi ayakları üzerinde durabilmek için satış kanallarını arttırmaya, el emeği ürünleriyle daha çok kişiye ulaşmaya çalışıyorlar.

Good4Trust
2014 yılında Dr. Uygar Özesmi tarafından kurulan Good4Trust.org geleceğin yaygın yeni ekonomisi olmaya aday. Türetim Ekonomisi olarak tanımlanan, iyilikleri teşvik eden bu sistem, ekolojik ve sosyal açıdan adil üretimi, güvene dayalı alışverişi hedefliyor. Good4Trust.org’da tüketimi değil, insana ve doğaya dost üreticilerin sunduğu ürün ve hizmetleri kullanarak dönüştürmeyi benimseyen türeticiler bir araya geliyor, iyiliği odağına alan bir topluluk oluşuyor.

* Good4Trust hakkındaki; türetici ve üretici sayıları, paylaşılan iyilikler gibi en son istatistiklere https://good4trust.org/press adresinden ulaşabilirsiniz.

* Soma Artisans,ürünleri için https://good4trust.org/somaartisans adresini ziyaret edebilirsiniz.