Çocuk edebiyatçıları ve öğretmenler, Grand Pera Emek Sahnesi’nde bir araya geliyor.

Grand Pera, Türkiye’nin her yerinden ve her branştan okul öncesi, ilk ve ortaokul öğretmenlerini “Çocuk Edebiyatı Muhabbetietkinliği kapsamında Emek Sahnesi’nde ağırlamaya hazırlanıyor. Öğretmenlerin, çocuk edebiyatçılarıyla bir araya geleceği etkinlik, 25 Kasım Cumartesi günü 13:00-17:00 saatleri arasında Grand Pera Emek Sahnesi’nde ücretsiz olarak gerçekleşecek. Bir sanat dalı olan çocuk edebiyatı hakkında farkındalık düzeyini artırmak amacıyla gerçekleşecek sohbetlerin moderatörlüğünü, etkinliği düzenleyen Taze Kitap Yayın Yönetmeni Zeynep Sevde yapacak.

Edebiyatın bir alt türü olan çocuk edebiyatı alanına dair yanlış veya eksik bilinenlerin konuşulacağı etkinlikte, çocuk edebiyatı  hem içerik ve görsel hem de sanatsal açıdan enine boyuna değerlendirilecek. Etkinlikte çocuk edebiyatı yazarı Fatih Erdoğan, Halenur Çalışan Gürbüz, Mavisel Yener, Fatih Dikmen, çizgi film senaristi Ayşe Şule Bilgiç illüstratör Sedat Girgin, masalcı ve eğitimci Ayşegül Dede ile Eğitimci Zeynep Ellialtıoğlu çocuk edebiyatını masaya yatıracak.  

Kayıt ve ayrıntılı bilgi için: tazekitap.com/cocukedebiyatimuhabbeti

Program

13.10 - 13.30  “Çocuk edebiyatı terbiye eder mi?”

Yerli çocuk edebiyatına önemli katkılar vermiş 2018 Astrid Lindgren Anma Ödülü Adayı Fatih Erdoğan, çocuk edebiyatının bir terbiye gayesi olmadığına değinirken zaman zaman gündeme gelen “Çocuk kitaplarının denetlenmesi” konusuna bir edebiyatçı bakış açısı getirecek.

13.30 - 13.50  “Çocuk edebiyatında mizah”

Asiye serisinin yazarı Halenur Çalışan Gürbüz, “çocuk edebiyatı ve mizah” konulu konuşmasında bir çocuk kitabının en önemli unsuru mizahı tarihten bugüne örnekleriyle anlatacak.

13.50 – 14.10  “Şiir ve çocuk edebiyatı”

2018 Uluslararası Andersen Ödülü Yazar Adayı Mavisel Yener, şiir ve çocuk edebiyatı arasındaki bağı konu alacak.

14.10 – 14.30  “Çocuk edebiyatının ritmi”

Pepee’nin yaratıcısı olarak tanıdığımız çizgi film senaristi Ayşe Şule Bilgiç, çocuk edebiyatının ritmine değinecek.

15.00 – 15.20  “Çocuğa göre bilim olur mu?”

Hem bir bilim adamı hem çocuk kitapları yazarı olan Fatih Dikmen, “Çocuğa göre bilim olur mu?” konulu konuşmasında çocuk edebiyatının imkanlarından faydalanarak çocuk ve bilim arasında köprü kurabilmeyi anlatacak.

15.20 – 15.40  “Çocuk edebiyatının görselliği”

Uluslararası Andersen Ödülü İllüstratör Adayı Sedat Girgin, çocuk edebiyatında görselliğin önemini masaya yatıracak.

15.40 – 16.00  “İnteraktif kitap okuma fikirleri”

Masalcı ve eğitimci Ayşegül Dede, çocuk kitaplarını interaktif hale getirmeye dair önemli noktalara değinecek.

16.00 – 16.20  “Çocuk kitaplarını nasıl seçmeli?”

Eğitimci Zeynep Ellialtıoğlu ise çocuk kitabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere dair tecrübelerini aktaracak.

Grand Pera Hakkında

Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’nin kalbinde yer alan Grand Pera; Grand Pera, tarihi Cercle d’Orient binası, 1.250 m2’lik fuaye alanına sahip 600 kişilik Emek Sineması, toplam 800 kişilik 8 sinema salonu ve 1.400 kişiye ulaşan seyirci kapasitesiyle, İstanbul ve Türkiye’nin cazibe merkezlerinden biri olmayı hedefliyor. Grand Pera’da, Türkiye’nin ilk Madame Tussauds Müzesi’nin yanı sıra; zengin etkinlik programıyla sanatın her dalına hizmet verip ulusal ve uluslararası gösterilere ev sahipliği yapacak 150 kişilik teleskopik oturma düzenine sahip tiyatro salonu yer alıyor. Pasaj anlayışıyla hayata geçirilen Grand Pera, çağdaş ve uluslararası standartlar ekseninde, Beyoğlu ruhunu yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

www.grandpera.com

www.facebook.com/GrandPera

www.instagram.com/Grandpera