ESKV’den Altın Portakal’a özel sergi: Emek Sineması Yeniden...

Emek Sanat ve Kültür Vakfı (ESKV), bu yıl 54. kez düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında özel bir sergi konseptiyle, Emek Sineması’nın etkileyici hikâyesini sinemaseverlere anlatıyor. Engin Çağlar, Suzan Avcı ve Bulut Aras gibi sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen ve 27 Ekim’e kadar devam edecek Emek Sineması Yeniden... sergisinde, Emek Sineması için çekilen belgesel ilk kez sanatseverlerle buluştu. Sergide ayrıca, İstanbul’un anıtsal binalarından 1. derece tarihi eser niteliğindeki Cercle d’Orient’nın hikâyesi, Türkiye’nin önemli mimari fotoğrafçısı Cemal Emden’in gözünden ziyaretçilere aktarılıyor.

ESKV Genel Müdürü Remzi Buharalı, ülkenin kültürel ve sanatsal değerlerini, evrensel kalite standartlarında, Doğu ve Batı’yı buluşturan sürdürülebilir bir modelle topluma ulaştırma hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı. Buharalı, “Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlediğimiz sergiyle, belleklerimizde unutulmaz bir yere sahip Emek Sineması’nın büyüleyici ve hiç bilinmeyen ayrıntılarla dolu hikâyesini anlatıyoruz. Emek’in renovasyon sürecini ve ülkemizin kültür-sanat yaşamında üstlendiği yeni rolü, Türk Sineması’nın değerli emekçilerine ve sanatseverlere hatırlatıyoruz. Emek Sineması ve Cercle d’Orient gibi değerlerin gelecek kuşaklara en doğru şekilde aktarılmasından ve yeni işlevlerle yarınlara taşınmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde böyle bir amaç doğrultusunda yer almamızı ve yaşanan süreci anlatma fırsatını sağlayan festival yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Antalya Kültür Merkezi’nin fuaye alanında yer alan Emek Sineması Yeniden... sergisi kapsamında gösterilen belgeselde; Emek Sineması’nın renovasyon süreciyle birlikte, kültür sanat camiası ve basından pek çok değerli ismin Emek Sineması’yla ilgili yorum ve anıları yer alıyor.