Grand Pera, 10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali açılış davetine ev sahipliği yaptı.

Beyoğlu’nda kültür ve sanat aktivitelerinin cazibe merkezi haline gelen Grand Pera, 10. İstanbul Uluslararası Şiir ve Edebiyat Festivali’nin açılış davetine ev sahipliği yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen festival açılışı Grand Pera’nın büyülü atmosferinde şiirseverlerle buluştu.

Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığını yaptığı festival açılışında; Ahmet Kot’un küratörlüğünü üstlendiği Gülten Akın, Cemal Süreya, Rasim Özdenören gibi ünlü yazar ve şairlerin gençken yazdıkları ilk eserleri üzerinden “İlk Eserler” sergisi sanatseverlerle buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu’nun da katılımıyla gerçekleşen festival şiirin en uzun ve köklü edebi gelenek olduğu ülkemizde kolektif çalışma ve sürdürülebilirlik açısından 10. İstanbul Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nin çok önemli olduğunu ifade etti.

Almanya'dan Alexandru Bulucz, Belçika'dan Charlotte Van den Broeck ve Maarten Inghels, Macaristan'dan Hajnal Csilla Nagy, Hindistan'dan Sonnet Mondal, İspanya'dan Maria Sevilla ve Azerbaycan'dan Şehriyar Del Garani'nin kendi şiirlerini okuduğu gecede, Senem Diyici Trio da sahne aldı.

7 Ekim tarihine kadar devam edecek 20 yabancı, 30 yerli genç şair ve yazarın İstanbul’un çeşitli mekanlarında şiirseverlerle buluşacak.

 

Grand Pera Hakkında

Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’nin kalbinde yer alan Grand Pera; kültür, sanat, eğlence, moda ve gastronominin hizmetine sunulan yeni nesil bir yaşam merkezi. Grand Pera, tarihi Cercle d’Orient binası, 1.250 m2’lik fuaye alanına sahip 600 kişilik Emek Sineması, toplam 800 kişilik 8 sinema salonu ve 1.400 kişiye ulaşan seyirci kapasitesiyle, İstanbul ve Türkiye’nin cazibe merkezlerinden biri olmayı hedefliyor. Grand Pera’da, Türkiye’de ilk defa açılacak Madame Tussauds Müzesi’nin yanı sıra; zengin etkinlik programıyla sanatın her dalına hizmet verip ulusal ve uluslararası gösterilere ev sahipliği yapacak 150 kişilik teleskopik oturma düzenine sahip tiyatro salonu yer alıyor. Pasaj anlayışıyla hayata geçirilen Grand Pera, çağdaş ve uluslararası standartlar ekseninde, Beyoğlu ruhunu yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

 

www.grandpera.com

www.facebook.com/GrandPera

www.instagram.com/Grandpera

 

Bilgi İçin: A&B İletişim – 0212 233 22 38 – grandpera@ab-pr.com