LOGO Yazılım ve IDC, dijitalleşen perakendenin geleceğine ayna tuttu

IDC Retail Predictions’19 Executive Breakfast & Lunch Briefing etkinliği Logo Yazılım ve IDC işbirliğiyle Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlendi. Perakende sektöründeki yeni teknoloji trendlerinin değerlendirildiği etkinlikte Logo Yazılım Perakende Satış Direktörü Kutadgu Arslan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Perakende sektöründen üst düzey yöneticilerin katıldığı toplantıda sektörde yazılım kullanımının dönüşümü, güncel teknolojiler tüketici davranışlarına etkisi ve markalara yansıması, müşteri deneyimi kavramının önemi, şu anki bağlantılı dünyada öne çıkan işbirlikleri, farklılaştıran iş modelleri ve entegrasyonlar, güncel teknoloji yatırımlarının stratejik önemi gibi konular masaya yatırıldı. Logo Yazılım’ın perakendeyi dijitalleştirmek için sağladığı katkılar ve gelecek öngörüleri paylaşıldı.

Logo Yazılım Perakende Satış Direktörü Kutadgu Arslan dünyada teknolojinin gelişmesiyle birlikte pazarda rekabet gücünün nasıl arttırılabileceğine değindi. Yeni perakende dünyasında dijital müşteri, dijital perakendeci ve interaktif yaklaşımların doğduğuna vurgu yapan Arslan, teknoloji kullanımının artmasıyla birlikte mağazadan internete uzanan bir alışveriş deneyiminin ortaya çıktığına ve tüketicilerin artık tüm kanallarda kaliteli hizmet aradığına dikkat çekti. Arslan, günümüz koşullarında işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmelerinin ve rekabette bir adım öne geçebilmelerinin dijital dönüşüm alanında yakalayacakları başarıya bağlı olduğunu belirtti. Arslan sözlerini şöyle sürdürdü: “Araştırmalar gösteriyor ki teknoloji, geçmişteki örneklerine nazaran çok hızlı değişiyor ve tüketiciler de bu değişime çok hızlı adapte oluyorlar. Markaların tüketicilerine ilettiği anlamlı değer önermelerine anında karşılık bulabileceği hızlarda bağlantılı olduğumuz bir marka-tüketici ilişkisi kavramından bahsediyoruz. Bu da beklentileri hep yukarıda tutarken, teknolojiyi tüketicinin ihtiyaç anında hemen yanında olmak için hatta ihtiyaçlarını önceden tahmin edip buna uygun stratejiler geliştirerek mutlu etmek için kullanabilen markaların döneminin geldiğini haber veriyor bize. Biz Logo Yazılım olarak güncel teknolojik çözümlerimizle değer üreterek markaların gelecek vizyonlarını destekliyoruz. Ayrıca işbirliğinin öneminin arttığı günümüzde, teknolojik üstünlüğümüzü dış sistemlerle entegrasyon kabiliyetimizle birleştirerek markaların en çok fayda sağlayacağı uygulamaları rahatlıkla entegre edebileceği bir platform vaat ettiğimizi de belirtmek istiyorum.”

IDC Türkiye Araştırma Müdürü Ramazan Yavuz ise etkinlikte perakende dünyasında yaşanan değişim konusunda şu ifadeleri kullandı: “Perakende sektörü, makroekonomik koşullardan ilk ve en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Ciddi anlamda daralan tüketici talebi ve kârlılık sorunları sektör üzerinde ciddi bir baskı yaratıyor. Bu zor koşullarda Türkiye perakende sektörü; müşteri deneyimini iyileştirme ve iş modellerini daha inovatif hale getirme konusunda gelişmiş ülkelere kıyasla çok daha atik ve teknolojik gelişime açık bir görünüm arz ediyor. Her ne kadar BT yatırımları yavaşlasa da dijital dönüşüm ve çoklu kanal inisiyatifleri sürdürülüyor. Yapay zeka, nesnelerin interneti gibi inovasyon hızlandırıcılar da sektör tarafından ciddi değerlendirilmekte ve belirli özel durumlarda ve vakalarda kullanıma alınmış durumda. Yaşanan zorlu sürecin ardından, perakende sektörünün daha da güçlenerek çıkacağına ve inovasyon açısından öncü sektörler arasında yerini sağlamlaştıracağına inanıyoruz.”