GeForce RTX içerikleri bu hafta, Ray Tracing ve diğer RTX teknolojileri ise Kasım ayı içerisinde oyunseverlerle buluşacak

NVIDIA, Jensen Huang Gamescom 2018'de sahneye çıkarak NVIDIA'nın GeForce RTX’le birlikte grafikleri baştan icat edeceğini ilan ettiğinde, yapılacak çok zor bir görevi olduğunu biliyordu. Bu hafta, NVIDIA’nın harika görevi, büyük bir kilometre taşıyla birlikte taçlandırılıyor: Battlefield V, oyun içi bir yamayla birlikte DXR'nin ilk sürümü kullanıma sunulduğunda, DXR ışın izlemeyi kullanan ilk oyun olacak.

NVIDIA ayrıca, Final Fantasy XV benchmarklarının GeForce RTX özelliklerini destekleyeceği bir güncellemenin çıkacağını duyurdu. Önümüzdeki aylarda ise Wolfenstein II: New Colossus, başka bir GeForce RTX özelliği olan NVIDIA Adaptive Shading (NAS) desteği getiren bir güncelleme yayınlayacak.

Grafiklerin Yeniden Keşfi

NVIDIA’nın bu amaçlarını gerçekleştirebilmesi için, yeni bir grafik mimarisine (Turing), yeni bir işleme tarzına (hibrid rendering), yeni grafik işleme çekirdeklerine (RT ve Tensor çekirdekleri), yeni GPU'lara (GeForce RTX) ve geliştiriciler için yeni araçlara ihtiyacı vardı.

NVIDIA ayrıca, oyun endüstrisindeki diğer birçok oyuncunun da yardımına ihtiyaç duyuyordu. Yeni endüstri standardı API (Microsoft DirectX Raytracing) icat edilmeli, Unreal Engine, Remedy ve Frostbite gibi oyun motorları destek vermeli ve vizyoner oyun geliştiricileri NVIDIA ile birlikte bir değişiklik yaparak bu ileriye dönük teknolojileri uygulamak zorunda kalacaklardı.

“GeForce RTX ve NVIDIA’nın Turing mimarisi, ışın izleme ivmesini, yapay zekâ donanımını ve programlanabilir gölgelemeyi ilk defa bir GPU’da birleştirerek oyun gelişimi için şaşırtıcı derecede güçlü yeni bir temel sunuyor.” Tim Sweeney CEO, Epic Games CEO

Battlefield V, ışın izlemeli yansımaların kullanıldığı ilk oyun!

Battlefield V bu hafta, DXR ışın izleme desteği ekleyen bir yama yayınlayarak, bu teknolojinin kullanılabildiği ilk oyun olacak.

“Arctic Fjord ve Rotterdam haritalarımızda gerçek zamanlı ışın izlemeyi ilk kez gerçekleştirdik, harikaydı!” Christian Holmquist, DICE Technical Director

DXR ışın izleme, oyunların görünüş ve oyun şeklini değiştiriyor:

“Gerçek zamanlı ışın izleme, sürükleyici, fiziksel ve görsel olarak en çarpıcı deneyimleri yaratıyor. Bu teknolojiyi kullanan ilk oyunun Battlefield V olması bizi çok heyecanlandırdı.” Christian Holmquist, DICE Technical Director

Oyunların yaratılış biçimini de değiştiriyor:

“Bu uzun zamandır özlem duyduğumuz bir şey. İzole bir nesne çizme ve onu neredeyse mükemmel görünmesini sağlama konusunda harikayız. Ancak nesneler arasındaki etkileşim, ışın izlemenin yansımalar, gölgeler ve küresel aydınlatma için gerçekten devreye girdiği yerdir.” Christian Holmquist, DICE Technical Director

Kasım ayında GeForce RTX içerikleri:

14 Kasım Çarşamba(PST saatiyle): Battlefield V, DXR ışın izlemenin ilk sürümü için destek ekleyen bir yama yayınlayacak.

14 Kasım Çarşamba (PST saatiyle): Final Fantasy XV’in DLSS destekleyen benchmarkı, 17.00’de Square Enix tarafından yayınlanacak.

14 Kasım Pazartesi (PST saatiyle): Bethesda, NVIDIA adaptif gölgelendirme (NAS) desteği eklemek için Wolfenstein II: New Colossus’u güncelleyecek.

NVIDIA oyunculara sabırlarından dolayı teşekkür ediyor ve GeForce RTX teknolojilerine destek olacak birçok oyun, uygulama ve deneyimin ilkini seveceklerini umduklarını belirtiyor.

İlgili linkler:

GeForce.com'daki GeForce RTX içerik sunum öyküsü:

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/battlefield-v-dxr-final-fantasy-xv-dlss-benchmark-wolfenstein-2-nas

 

Battlefield V ve DXR ışın izleme konusunda EA blogu:

https://www.ea.com/news/battlefield-5-real-time-ray-tracing

 

Battlefield V DXR Gerçek Zamanlı Ray İzleme GeForce.com makalesi:

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/battlefield-v-rtx-ray-tracing-out-now

 

GeForce.com'da Final Fantasy XV Benchmark bilgileri:

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/final-fantasy-xv-windows-edition-geforce-rtx-dlss-benchmark

 

GeForce.com'da ileri GeForce RTX teknolojilerini tanıtan makale:

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/graphics-reinvented-new-technologies-in-rtx-graphics-cards/

 

NVIDIA’yı takip edin

NVIDIA bloguna abone olun, Facebook, Google+, Twitter, LinkedIn ve Instagram'da takip edin ve NVIDIA videolarını YouTube’da izleyin, resimlerini Flickr'de görüntüleyin.

 

NVIDIA BASIN PORTALINA ÜYE OLUN > www.nvidia-press.com

 

NVIDIA

1999 yılında GPU'yu dünyaya tanıtan NVIDIA, bilgisayar oyunu pazarındaki büyümeyi tetikleyerek, modern bilgisayar grafiklerini yeniden tanımladı ve paralel hesaplamayı kökten değiştirdi. Yakın zamanda ise GPU derin öğrenme, dünyayı algılayıp anlayabilen bilgisayarlar, robotlar ve sürücüsüz otomobillerde beyin işlevini gören GPU ile modern yapay zekâyı (yeni hesaplama çağı) dünyayla buluşturdu.

www.nvidia.com.tr

www.nvidia-press.com

 

NVIDIA GeForce Turkiye Facebook

NVIDIA GeForce Turkiye Youtube

Team NVIDIA GeForce Turkiye Twitch

NVIDIA GeForce Turkiye Instagram

NVIDIA GeForce Turkiye Twitter

NVIDIA Turkiye Newsletters

NVIDIA Turkiye NGAMER Newsletter