NVIDIA, 10 yıllık çalışmasının ürünü GeForce RTX ile oyunculara gerçek zamanlı ışın izleme sunuyor!

NVIDIA, yeni NVIDIA Turing™ mimarisini ve yeni nesil gölgeler için gerçek zamanlı ışın izlemenin yanı sıra tümüyle yeni yapay zeka özellikleri sunan NVIDIA RTX™ platformunu temel alan ilk oyun GPU'ları GeForce RTX™ serisini piyasaya sundu.

Bu yeni hibrit grafik kabiliyeti, oyun GPU'larında şimdiye kadarki en büyük sıçramayı temsil ediyor. Önceki nesil Pascal mimarisinden 6 kat daha fazla performans sunan Turing mimarisi, yeni özellikleriyle ve yüksek sistem gereksinimlerine sahip oyunlarda bile 4K HDR çözünürlükte 60 FPS değerini sunmasıyla PC’yi mükemmel bir oyun platformu haline getiriyor.

Turing mimarisinin oyun dünyasına, çoğu insanın hala 10 yıl uzakta olduğunu sandığı ve yalnızca ışın izleme teknolojisiyle mümkün olan gerçekçiliği getirerek yeni bir altın çağa soktuğunu belirten NVIDIA kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, “Asıl buluş, günümüzün bilgisayar grafiklerini yıldırım hızındaki ışın izleme teknolojisi ve yapay zekâ ile yükselten hibrit bir modele sahip olması. RTX bilgisayar grafiklerine yeni bir görünüm kazandıracak. RTX teknolojisine sahip bir oyun oynadığınızda bir daha asla eski döneme geri dönüş yapamazsınız.” dedi.

GeForce RTX – Oyun GPU’larının yeni ailesi

Yeni GeForce RTX 2080 Ti, 2080 ve 2070, bir oyun GPU'sunda daha önce hiç görülmemiş özelliklere sahip olmalarıyla göze çarpıyor:

·         Fiziksel açıdan gerçekçi gölgeler, yansımalar, kırılmalar ve küresel aydınlatma ile nesnelerin ve ortamların gerçek zamanlı ışın izlemesini sağlayan yeni RT çekirdekleri.

·         Yıldırım kadar hızlı nöral ağ işlemleri için Turing Tensor çekirdekleri.

·         Yeni NGX nöral grafik çerçevesi, yapay zekayı bütünleşik grafik geliştirme hattına entegre ederek, yapay zeka algoritmalarının şaşırtıcı görüntü geliştirme ve üretme işlemini gerçekleştirmesini sağlıyor.

·         Değişken Oranlı Gölgelemeye sahip Yeni Turing gölgelendirici mimarisi, işlem gücünün zengin ayrıntılı alanlara odaklanmalarını sağlayarak genel performansı artırıyor.

·         Yüksek hızlı ve yüksek çözünürlüklü oyun için 600 GB/sn'den fazla bellek bant genişliğine sahip ultra hızlı yeni GDDR6 bellek sistemi.

·         Daha yüksek bant genişliği (100 GB/s'ye kadar) ve çoklu GPU yapılandırmaları (SLI) için gelişmiş ölçeklenebilirlik sağlayan yüksek hızlı NVIDIA NVLink®, bağlantısı.

·         Yeni endüstri standardı olan USB Type-C™ ve VirtualLink™ donanım desteği, yeni nesil bir USB-C™ bağlantısı aracılığıyla gelecek nesil VR kulaklıkların güç, görüntü ve bant genişliği taleplerini karşılayacak şekilde geliştirildi.

·         Değişken Oranlı Gölgeleme, Çoklu Görüntülü Rendering ve VRWorks Audio da dâhil olmak üzere, VR uygulamalarının performansını artırmak için yeni ve geliştirilmiş teknolojiler.

NVIDIA tarafından oyuncular için tasarlandı

NVIDIA, yeni GeForce RTX GPU'larının özel Founders Edition sürümlerini yayınlıyor. NVIDIA’nın yüksek standartlarına göre tasarlanan ve üretilen GPU'ların aşağıdaki temel özellikleri ön plana çıkıyor:

·         Maksimum hız aşırtma için yeni jenerasyon 13-faz iMON DrMOS güç kaynağı, milisaniyelik hassasiyete sahip güç yönetimi ile fabrika çıkış hız aşırtmaya sahip tasarım.

·         3 kat daha yüksek hava akışı ve ultra sessizlik sağlayan 13 kanatlı çift fanlar.

·         Elmas kesim kenar detaylandırmasına sahip ve hassas makine işçiliğiyle sonlandırılmış dövme aliminyum kapak, güzel, pürüzsüz, süregelen tasarım için sert ve hafif bir çerçeve sağlıyor.

·         Kanatçıklara ısı yayılımını ve ısı transferini en üst düzeye çıkarmak için 2 kat daha büyük olan tam kart boyu Vapor Chamber soğutucu.

·         DSC’ye sahip gelişmiş DisplayPort 1.4a ile tek bir bağlantı ile 8K monitörün 60 Hz değerinde kullanmasını sağlıyor.

GeForce RTX için Endüstri Çapında Destek

Dünyanın en iyi oyun motoru tasarımcıları, yayıncıları ve geliştiricileri, gerçek zamanlı ışın izlemenin sunduğu avantajları ve yapay zekayı oyunculara getirmek için NVIDIA RTX platformuna destek verdiklerini duyurdu. Bu kapsamdaki oyunlar arasında Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider, Metro Exodus, Control, and Assetto Corsa Competizione yer alırken, EA, Square Enix, EPIC Games ve daha birçok geliştirici de bulunuyor.

NVIDIA RTX platformu, oyunlarda gerçek zamanlı ışın izleme ve yapay zekâ için bir endüstri standardı olarak hızla ortaya çıktı. RTX platformu, Adobe, Autodesk ve Pixar dâhil olmak üzere çok sayıda profesyonel render uygulaması geliştiricisi tarafından da benimseniyor.

499$’dan başlayan fiyatlar ve ön sipariş imkânıyla 20 Eylül’de oyuncularla buluşacak

NVIDIA Founders Edition da dâhil olmak üzere GeForce RTX ekran kartları dünya çapında 238 ülke ve bölgede 499$’dan başlayan fiyatlarla kullanıma sunulacak. GeForce RTX ekran kartları, ASUS, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY and Zotac tarafından satılacak.

GeForce RTX 2080 Ti ve GeForce RTX 2080, nvidia.com ve 100'den fazla katılımcı ortakla birlikte başlayan ön siparişler sonrasında 20 Eylül'de oyuncularla buluşacak. GeForce RTX 2070 ise Ekim ayında satışa sunulacak.

GeForce GPU

Ray Tracing

Performance*

Memory

Starting At

Founders Edition

RTX 2080 Ti

10 GigaRays/sec

78T RTX-OPS

11GB

$999

$1,199

RTX 2080

8 GigaRays/sec

60T RTX-OPS

8GB

$699

$799

RTX 2070

6 GigaRays/sec

45T RTX-OPS

8GB

$499

$599

 

*RTX grafiklerini oluşturmak için Turing Shader'lar, CUDA Cores, Tensor Cores ve RT Cores tarafından sağlanan eşdeğer birleşik matematik işlemleri. Sonuçlar Founders Edition sürümü için geçerlidir.

NVIDIA BASIN PORTALINA ÜYE OLUN > www.nvidia-press.com

 

NVIDIA’yı takip edin

NVIDIA bloguna abone olun, Facebook, Google+, Twitter, s ve Instagram'da takip edin ve NVIDIA videolarını YouTube’da izleyin, resimlerini Flickr'de görüntüleyin.

 

NVIDIA

1999 yılında GPU'yu dünyaya tanıtan NVIDIA, bilgisayar oyunu pazarındaki büyümeyi tetikleyerek, modern bilgisayar grafiklerini yeniden tanımladı ve paralel hesaplamayı kökten değiştirdi. Yakın zamanda ise GPU derin öğrenme, dünyayı algılayıp anlayabilen bilgisayarlar, robotlar ve sürücüsüz otomobillerde beyin işlevini gören GPU ile modern yapay zekâyı (yeni hesaplama çağı) dünyayla buluşturdu.

www.nvidia.com.tr

www.nvidia-press.com

 

NVIDIA GeForce Turkiye Facebook

NVIDIA GeForce Turkiye Youtube

Team NVIDIA GeForce Turkiye Twitch

NVIDIA GeForce Turkiye Instagram

NVIDIA GeForce Turkiye Twitter

NVIDIA Turkiye Newsletters

NVIDIA Turkiye NGAMER Newsletter