Doha Sıdra Medıcıne anne ve çocuk hastalıklarına yönelik Katar ve bölgede temin edilemeyen “kişiselleştirilmiş tedavi yöntemleri”ni hayata geçirecek.

Katar’ın başkenti Doha’da bölgesel ve uluslararası alanda sağlık hizmeti vermeyi hedefleyen Sidra Medicine, Katar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sheikha Moza bint Nasser tarafından hizmete açıldı.

Gelişmiş bir teknolojiye sahip Sidra Medicine, Katar Biobank ve Katar Genetik Programı ile iş birliği yaparak anne ve çocuk hastalıklarda ihtiyaç duyulan kişiselleştirilmiş tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine öncülük ediyor. Ameliyetlarda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve cerrahi robot gibi son teknolojik imkanlar da kullanılıyor. Hastanede ayrıca her diyabetik çocuk için özel bir tedavi yöntemi geliştirilmesi hedefleniyor. Böylece çocuk nüfusunun tamamını kapsayan ve diyabetin nedenleriyle ilgili güvenilir bir veri bankası oluşturma çalışmaları da yapılıyor. Çocukların tedavisine yönelik hizmet veren diğer pediyatri uzmanlıkları arasında kardiyoloji, nöroloji, üroloji, plastik cerrahi ve rekonstrüksiyon bulunuyor.

Açılış töreninde konuşan merkezin CEO'su Peter Morris, yeni ve sağladığı imkanlarla bölgenin ihtiyaç duyduğu bir araştırma merkezi olmayı hedefleyen Sidra Medicine bünyesinde, kadın, çocuk ve gençlere sağlık hizmeti veren, 95'in üzerinde farklı ülkeden 4.000'in üzerinde alanında uzman klinik ve destek personelinin görev yaptığına dikkat çekti.

Dünyanın önde gelen mimarlarından Cesar Pelli tarafından tasarlanan Sidra Medicine, Katar ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde daha önce ulaşılması çok güç olan sağlık hizmetlerini sağlayarak, bölgenin gün geçtikçe artan çocuk doktoru ve kadın doğum uzmanı ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

 

Sidra Medicine hakkında

Sidra Medicine, Katar ve dünyanın dört bir yanındaki kadınlara, çocuklara ve gençlere özel sağlık hizmetleri sunan, kamu yararı esaslı özel bir hastanedir. Katar Eğitim, Bilim ve Toplum Gelişimi Vakfı tarafından kurulan Sidra Medicine, en iyi tıp eğitimini, yenilikçi biyomedikal ve klinik araştırmaları, istisnai hasta ve aile odaklı bakımı kendisine misyon edinmiştir. Bu eşsiz kombinasyon Sidra Medicine’i, dünyadaki kişiselleştirilmiş tıp kavramını sahiplenen en iyi sağlık kuruluşlarından biri haline getirmektedir.

Sidra Medicine, çocuklar ve gençler için kapsamlı uzman sağlık hizmetlerinin yanı sıra doğum ve kadın sağlığı hizmetleri de sunmaktadır. Hastanenin benzersiz çocuk sağlığı uzmanlık hizmetlerinden bazıları kardiyoloji, nöroloji, üroloji ve plastik & kraniyofasiyal yeniden yapılandırmadır. Ayrıca, fetal komplikasyonları olan hamile kadınların tedavisinde de öncü rol üstlenmektedir.

Sidra Medicine hizmetlerine erişmek ve küresel sağlık hizmetleri, eğitim ve araştırmaya olan katkıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.sidra.org adresini ziyaret edebilirsiniz.