Katar’daki Sidra Hastanesi’nin yeni kalp merkezi Orta Doğu’da ezber bozacak

Sağlık ve eğitim konularına verdiği önemle tanınan Sheikha Moza bint Nasser tarafından yönetilen Sidra Hastanesi geçtiğimiz günlerde en son teknolojiye ve üst düzey uluslararası uzmanlara sahip kalp merkezini hayata geçirdi. Katar Eğitim, Bilim ve Toplum Geliştirme Vakfı tarafından kurulan Sidra Hastanesi, özellikle kadın ve çocuk hastalıkları üzerine yoğunlaşan entegre bir araştırma merkezine sahip uzman bir hastane olarak dikkat çekiyor.

Sidra Medicine’in farklı pediatrik uzmanlıkları arasında kardiyoloji, nöroloji, üroloji, plastik ve kranyofasiyel rekonstrüksiyon bölümleri de yer alıyor. 85 farklı ulustan 2.350 sağlık çalışanının ve toplamda 3.800 çalışanın görev yaptığı Sidra Hastanesi’nde 50’nin üzerinde klinik, 140 poliklinik odası, 10 ameliyathane, 400 yatak, bir doğum merkezi, bir çocuk acil bölümü, çocuk ve kadınlar için bir acil tedavi kliniği mevcut.

 

Sidra Hastanesi’nde benzersiz bir kalp merkezi 

Sidra Hastanesi, Pediatri Bölüm Başkanı Prof. Ziyad Hijaz’ın liderliğinde Körfez Arap Ülkeleri’nde, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde konjenital kalp hastalığı alanında giderek önemli bir tesis haline gelmeye başlayan Kalp Merkezi’ni hayata geçirdi.

Sidra Kalp Merkezi medikal ve cerrahi ortak programı aracılığıyla konjenital ya da sonradan edinilen kalp hastalığı olan çocuklar ve konjenital kalp hastalığı olan yetişkinler için medikal, girişimsel ve cerrahi tedavinin tüm unsurlarını sağlamayı hedefliyor. Sidra geniş meslek grubu yelpazesiyle ve son teknolojiye sahip girişimsel ve cerrahi terapileriyle dikkat çekiyor.

Bu merkezde yoğun bakım ünitesi, ECMO programı ve kalp cerrahisi bölümleri de bulunuyor. Sidra Medicine Kalp Merkezi hastalarına sunduğu hizmetleriyle 7/24 faaliyette olabilecek şekilde konumlandırıldı. 

Amerika ve Peru gibi uzak noktalardan yüzlerce hasta bu merkezde başarılı bir şekilde tedavi edildi. Örneğin Kuveyt’ten gelen 1.3 kg. ağırlığındaki birkaç günlük bebek başarılı bir cerrahi müdahaleden geçti. 

Kalp merkezi, uzman ekibin hastalarına en yüksek standartlarda tedavi sunmasına olanak sağlayan son teknoloji ve tesislerle donatıldı. Bunlar arasında, 3 boyutlu haritalandırma ekipmanıyla birlikte gelişmiş elektrofizyolojik işlemler için bir laboratuvar ve açık kalp ameliyatı ve girişimsel tedavi gerektiren karmaşık işlemler için ekiplerin bir arada çalışmasına imkan veren Siemens hibrid süiti de dahil olmak üzere toplam üç adet kardiyak kateterizasyon laboratuvarı yer alıyor.

 

Dünyaca ünlü doktor ekibi

Kalp Merkezi’nin Program Direktörü ve girişimsel kardiyolog Prof. Dr. Ziyad Hijazi, konjenital ve strüktürel kalp hastalıklarının ameliyatsız tedavisi konusunda birçok ilki hayata geçirmiş bir öncüdür. Hijazi tüm dünyadan girişimsel kardiyologlardan oluşan ve 4.500 üyesi olan SCAI’nın (Society for Cardiovascular Angiography and Interventions) eski başkanıdır.

Dr. Hijazi’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği, hasar görmüş bir aort kapağının pulmoner kapakçıkla değiştirilmesi ve ardından pulmoner kapakçığın donör kapakçığıyla değiştirilmesi operasyonu bölgede ve tıp çevrelerinde gündem oluşturdu. Hastanede ayrıca Kuveyt’ten getirilen 29 günlük ve 1,3 kg. ağırlığındaki bir bebeğin kalp ameliyatının da başarıyla gerçekleştirilmesi büyük ilgi uyandırdı.

Kalp Kateterizasyon Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Younes Boudjemline konjenital kalp hastalığı olan çocuk ve yetişkinlerin tedavisi konusunda uzman girişimsel kardiyolog olarak bölümün önemli hekimlerinden biri. Kalp kapakçığının mucidiyle birlikte 2000 yılında, transkatater kalp kapakçığının değiştirilme operasyonunu ilk kez insan bedeni üzerinde gerçekleştirdi. 

Türkiye’den Sidra’nın profesyonel kadrosuna katılan Prof. Dr. Volkan Tuzcu, Sidra Hastanesi’nde Kalp Elektrofizyoloji Bölümü Direktörü olarak görev yapıyor. Dr. Tuzcu, elektrofizyoloji konusunda dünyaca tanınmış bir lider ve çocuklarda ve yetişkinlerde kapsamlı elektrofizyolojik işlemler ve ablasyon operasyonlarının floroskopi yani radyasyon gerektirmeden yapılmasını sağlayan tekniğin bulucusu olarak uluslararası alanda dikkat çekiyor. 

Prof. Dr. Olivier Ghez, Sidra Hastanesi’nin Kalp Cerrahisi Bölüm Şefi olarak görev yapıyor. Bebek, çocuk, genç ve genç yetişkinlerde konjenital kalp hastalığı için kalp cerrahisi alanında edindiği başarıları ile tanınıyor. Dr. Ghez, kalp tedavisinde son teknolojileri uygulayarak Avrupa’dan çeşitli ödüller kazanan bir isim olarak öne çıkıyor.  Sidra Hastanesi’nin Kardiyoloji Bölüm Şefi görevini yürüten ve fetal kardiyoloji alanında uzman olan Dr. Reema Kamal ise doğum öncesi konjenital kalp hastalığı teşhisinde öncü bir isim.

Sidra Medicine Hakkında

Sidra Medicine, Katar ve dünyanın dört bir yanındaki kadınlara, çocuklara ve gençlere özel sağlık hizmetleri sunan, kamu yararı esaslı özel bir hastanedir. Katar Eğitim, Bilim ve Toplum Gelişimi Vakfı tarafından kurulan Sidra Medicine, en iyi tıp eğitimini, yenilikçi biyomedikal ve klinik araştırmaları, istisnai hasta ve aile odaklı bakımı kendisine misyon edinmiştir. Bu eşsiz kombinasyon Sidra Medicine’i, dünyadaki kişiselleştirilmiş tıp kavramını sahiplenen en iyi sağlık kuruluşlarından biri haline getirmektedir.

Sidra Medicine, çocuklar ve gençler için kapsamlı uzman sağlık hizmetlerinin yanı sıra doğum ve kadın sağlığı hizmetleri de sunmaktadır. Hastanenin benzersiz çocuk sağlığı uzmanlık hizmetlerinden bazıları kardiyoloji, nöroloji, üroloji ve plastik & kraniyofasiyal yeniden yapılandırmadır. Ayrıca, fetal komplikasyonları olan hamile kadınların tedavisinde de öncü rol üstlenmektedir.

Ultramodern sağlık kuruluşu, Katar’ın öncü ruhuna, insani ve sosyal gelişimine sürekli bağlılığının bir kanıtıdır. Sidra Medicine hizmetlerine erişmek ve küresel sağlık hizmetleri, eğitim ve araştırmaya olan katkıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.sidra.org adresini ziyaret edebilirsiniz.