Katar’ın yeni sağlık ve araştırma merkezi Sidra Medıcıne, epilepsili çocukların geleceğini iyileştirmek için çalışıyor

Sidra Medicine, çocuk epilepsisi için klinik araştırmalar yürütmeye devam ediyor. Yapılan son araştırmalara göre çocuk epilepsisinin Arap bölgesinin %1’ini etkilediği tahmin ediliyor. Sidra Medicine nöroloji ekibi, epilepsinin yanlış tanısıyla mücadele etmek için klinik bir araştırma programı başlattı.

Sidra Medicine Hastanesi’nin nöroloji departmanı, Orta Doğu ve Körfez Arap Ülkeleri arasında bir ilk olan özel pediyatrik epilepsi izleme ünitesini de içeren bir nöro-diagnostik laboratuvarını kurdu. Bu teknoloji, yanlış bir tanıyla epilepsi teşhisi konulan vakaları aydınlatmak ve belirsiz semptomları olan hastalarda tanıyı doğrulamak için kullanılıyor. Epilepsi izleme ünitesi, 7/24 eşzamanlı video ve elektroensefalogram (EEG, beynin elektriksel aktivitesi) ile hastaları izlemeyi sağlıyor. Hasta sisteme kablosuz olarak bağlanarak ünitedeki başka bir yere de rahatlıkla taşınabiliyor.

Bu merkezdeki hastalar, dünyanın her yerinden erişilebilen özel ağ bağlantıları ile hastanenin nörologları ve nöropsikologları tarafından uzaktan izlenebiliyor. Nöroloji kliniği faaliyete geçtiğinden bu yana merkezde yaklaşık 11.500 hasta gözlemledi.

Sidra Medicine Pediyatrik Nöroloji bölümünden başarılı tedavilere örnekler:

  • 11 yaşındaki Katarlı Muhammed’in açıklanamayan anormal davranış atakları, okul performansı dahil sosyal işlevlerini önemli ölçüde etkilemekteydi. Sidra Medicine’in psikiyatri ekibi tarafından pediyatrik nöroloji bölümüne sevk edildi. Muhammed’in epilepsi izleme ünitesinde takibi yapıldı ve epileptik nöbet geçirdiği görüldü. Hızlıca anti-epileptik ilaçlara başlandı ve semptomlarının tamamen iyileşme gösterdiği gözlemlendi.
  • Ani görme ve tepkisizlik atakları olan 7 yaşındaki Mısırlı kız çocuğu Sema, özel bir klinikte başlanan ilaç tedavisine rağmen atakların kontrol edilememesi üzerine Sidra Medicine Hastanesi’nin nöroloji kliniğine sevk edildi. EEG testi sonrasında teşhisi netleşti ve nöroloji ekibi doğru tedavi ve bakım önerilerini belirleyebildi. Uygun dozda anti-epileptik ilaç tedavisine başlandı ve bir daha nöbet geç Okuluna çok daha başarılı, mutlu ve sağlıklı bir öğrenci olarak devam ediyor.
  • 9 yaşındaki Katarlı Abdulrahman, özellikle uyku sırasında sık ve şiddetli ataklar geç  Nöroloji ekibi Abdulrahman’ı üç gün boyunca evden beyin aktivitesini kaydeden bir EEG cihazı ile izlemeye aldı. Nöroloji bölümü tarafından yeni bir ilaca başlandı. O zamandan bu yana Abdulrahman’ın atakları tamamen kontrol altına alındı. Annesi ilk başta çok endişeliyken tedavi sonrasında elde edilen sonuçlardan çok mutlu oldu. Abdulrahman tedaviden hemen sonra okula yeniden başladı ve çok başarılı oldu.
  • Günlük olarak, sık ve olağandışı atakları olan 13 yaşındaki Pakistanlı Ümmü Gülsüm’ün vücut hareketleri bu atakları tetikliyordu. Ayrıca ailesinde de epilepsi geçmişi olan Ümmü Gülsüm'ün epilepsi ataklarını tamamen kontrol altına alan yeni bir tedaviye başlandı. Daha da ilginci, genetik testler, hastada ender bir mutasyon olduğunu ortaya çıkardı.
  • Kuveyt’ten uluslararası bir hasta da şu anda spinal kas atrofisi için özel tedavi görüyor. Ailesi gördüğü tedaviden son derece memnun.

Sidra Medicine hakkında
Sidra Medicine, Katar ve dünyanın dört bir yanındaki kadınlara, çocuklara ve gençlere özel sağlık hizmetleri sunan, kamu yararı esaslı özel bir hastanedir. Katar Eğitim, Bilim ve Toplum Gelişimi Vakfı tarafından kurulan Sidra Medicine, en iyi tıp eğitimini, yenilikçi biyomedikal ve klinik araştırmaları, istisnai hasta ve aile odaklı bakımı kendisine misyon edinmiştir. Bu eşsiz kombinasyon Sidra Medicine’i, dünyadaki kişiselleştirilmiş tıp kavramını sahiplenen en iyi sağlık kuruluşlarından biri haline getirmektedir.

Sidra Medicine, çocuklar ve gençler için kapsamlı uzman sağlık hizmetlerinin yanı sıra doğum ve kadın sağlığı hizmetleri de sunmaktadır. Hastanenin benzersiz çocuk sağlığı uzmanlık hizmetlerinden bazıları kardiyoloji, nöroloji, üroloji ve plastik & kraniyofasiyal yeniden yapılandırmadır. Ayrıca, fetal komplikasyonları olan hamile kadınların tedavisinde de öncü rol üstlenmektedir.

Sidra Medicine hizmetlerine erişmek ve küresel sağlık hizmetleri, eğitim ve araştırmaya olan katkıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.sidra.org adresini ziyaret edebilirsiniz.