Katarlı Sıdra Medıcıne’den bölgede bir ilk: Çocuk ve gençler için patoloji hizmeti

Katar’daki Sidra Medicine Sağlık Merkezi, çocuk ve gençlerde teşhis edilmesi zor pediyatrik hastalıkların tespiti için patoloji laboratuvarını açtı. Bu hizmetin başlatılmasıyla Avrupa ve Amerika’daki laboratuvarlara numune gönderilmesine gerek kalmayacak ve böylece tedavi süreleri kısalacak.  

Merkez, bu bölümü ile çocuklarda ve gençlerde görülen kanser, kalıtsal metabolizma bozuklukları ile “antibiyotiklere dirençli bakteri” enfeksiyonları gibi hastalıkların zamanında teşhisi ve tedaviye vakit kaybetmeden başlanması için Körfez Arap Ülkeleri ve komşularına hızlı ve kaliteli hizmet vermeyi amaçlıyor.

Kurulan bu ultramodern laboratuvar ortamında gen haritası analizleri, diyabet, böbrek, karaciğer, kemik veya hormon problemleri, antibiyotiklere dirençli bakterilerin tespiti ve karakterize edilmesi, viral ve diğer hastalıkların teşhis edilmesi için moleküler tekniklerin kullanılması, gelişim geriliği ve otizm gibi nadir görülen genetik koşulların tespiti gibi pek çok konu teşhis edilebiliyor.

Editöre not:

  • Patoloji ekibi İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen, pediyatri uzmanlığı olan ve uluslararası sertifikaları bulunan doktorlardan oluşuyor.
  • Ultramodern laboratuvarlarda gen dizileme ve dijital patoloji gibi en gelişmiş ekipmanları kullanıyorlar ve bu laboratuvarda bir haftada 3.500’den fazla örnek alınabiliyor.
  • Sidra Medicine Sağlık Merkezi Patoloji Bölümü, tanı ve araştırmada uluslararası tıp dünyasında tanınan uzmanlarıyla anatomik patoloji, hematoloji, immünoloji, klinik biyokimya, medikal ve moleküler mikrobiyoloji ile genetik konularına odaklanmış pediyatri uzmanlığı sunuyor.

 

Sidra Medicine Sağlık Merkezi hakkında

Sidra Medicine, Katar ve dünyanın dört bir yanındaki kadınlara, çocuklara ve gençlere özel sağlık hizmetleri sunan, kamu yararı esaslı özel bir hastanedir. Katar Eğitim, Bilim ve Toplum Gelişimi Vakfı tarafından kurulan Sidra Medicine, en iyi tıp eğitimini, yenilikçi biyomedikal ve klinik araştırmaları, istisnai hasta ve aile odaklı bakımı kendisine misyon edinmiştir. Bu eşsiz kombinasyon Sidra Medicine’i, dünyadaki kişiselleştirilmiş tıp kavramını sahiplenen en iyi sağlık kuruluşlarından biri haline getirmektedir.

Sidra Medicine, çocuklar ve gençler için kapsamlı uzman sağlık hizmetlerinin yanı sıra doğum ve kadın sağlığı hizmetleri de sunmaktadır. Hastanenin benzersiz çocuk sağlığı uzmanlık hizmetlerinden bazıları kardiyoloji, nöroloji, üroloji ve plastik & kraniyofasiyal yeniden yapılandırmadır. Ayrıca, fetal komplikasyonları olan hamile kadınların tedavisinde de öncü rol üstlenmektedir.

Sidra Medicine hizmetlerine erişmek ve küresel sağlık hizmetleri, eğitim ve araştırmaya olan katkıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.sidra.org adresini ziyaret edebilirsiniz.