2016 yılında, bankalara ibraz edilen çek adedi azaldı, tutarı arttı.

2016 yılında, bankalara ibraz edilen çek adedi azaldı, tutarı arttı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Aralık ayı çek raporunu yayımladı. Verilere göre; 2016 yılında bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı 2015  yılına göre %7 oranında azalarak 21,2 milyon adet oldu. Bu çeklerin parasal tutarı %5 oranında artışla toplam 706 milyar TL’ye ulaştı.

Aynı dönemde, parasal tutarı 27,4 milyar TL olan 778 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Bir önceki yıla göre karşılıksız çeklerin adedinde %0,3 ve tutarında %0,5 oranında artış yaşandı. Öte yandan aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 5 milyar TL tutarındaki 171 bin adet çek daha sonra ödendi. 

2016’da karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,3 puanlık artışla %3,7 ve tutar bazında geçen yılın aynı dönemine göre 0,2 puan azalarak %3,9 olarak gerçekleşti. 

Adet ve tutar bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla: İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu. 

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise %9 oranla Bilecik oldu. Bilecik’i sırasıyla, %8,3 ile Ardahan, %7,8 ile Hakkari, %7,7 ile Iğdır ve Kırıkkale takip etti. Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Karabük, Edirne ve Çorum olarak sıralandı.

Adet olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise %8,9 oranla Hakkari oldu. Hakkari’yi sırasıyla, %8,1 ile Şırnak, %6,4 ile Mardin, %6,1 ile Kırıkkale ve %5,4 ile Iğdır ve Diyarbakır takip etti. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Çankırı, Sinop ve Kastamonu olarak sıralandı.