Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin yayınladığı Kasım ayı çek raporuna göre; yılın on bir ayında bankalara ibraz edilen 538 bin keşideciye ait 19 milyon adet çekin toplam tutarı 722 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre çek tutarı %11 artarken; keşideci sayısı %3, çek adedi ise %5 azaldı.

İbraz Edilen Çekler                                   Karşılıksız İşlemi Yapılan Çekler

 

Yılın on bir ayında, bankalara ibrazında karşılıksız işlemi yapılan, 46 bin keşideciye ait 413 bin adet çekin toplam tutarı 16 milyar TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan 28 bin keşideciye ait toplam 3,2 milyar TL tutarındaki 96 bin adet çek daha sonra ödendi.

Geçen yılın aynı dönemine göre, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı %38, keşideci sayısı %29, adet ise %43 azaldı.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı; tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1,6 puan azalarak %2,2, adet olarak ise 1,7 puan azalarak %1,9 oldu.

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ve adedinin en yüksek olduğu 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, keşideci sayısının en yüksek olduğu 5 il ise sırasıyla İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il %7,4 ile Iğdır oldu. Iğdır’ı sırasıyla %6,6 ile Ağrı, %5,5 ile Mardin, %5,4 ile Muş ve %5,1 ile Batman takip etti.