TBB Risk Merkezi Mart raporuna göre; yılın ilk üç ayında, bankalara 187 milyar TL tutarında çek ibraz edildi.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Mart ayının çek raporunu yayınladı. Rapora göre; 2017’nin ilk üç ayında bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,3 oranında artarak 187 milyar TL oldu. Toplam çek sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre %1 azalarak 5,3 milyon adede ulaştı.

Bir önceki yıla göre karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarında %18,5, adedinde %22,6 oranında azalış yaşandı. Aynı dönemde, karşılıksız işlemi yapılan 147 bin çekin parasal tutarı 5,4 milyar TL oldu. Karşılıksız işlemi yapılan 722 milyon TL tutarındaki 23 bin adet çek daha sonra ödendi.

Yılın ilk üç ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı,

tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 0,8 puanlık azalışla % 2,8 olurken, adet olarak 1,1 puanlık azalışla %2,9 seviyesine geriledi.  

Sırasıyla: İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa, tutar ve adet bazında en fazla karşılıksız çek işlemi yapılan iller oldu.  

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu iller ise %12,4 ile Uşak, %10,5 ile Iğdır, %8 ile Ağrı, %7,6 ile Ardahan ve %6,8 ile Kars oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise %1,9 ile Karabük, %1,8 ile Kastamonu ve %1,6 ile Sinop oldu.

Adet olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il %6,2 oranla Iğdır oldu. Iğdır’ı sırasıyla, % 5,8 ile Ağrı, %4,2 ile Bitlis, %4,1 ile Şanlıurfa, %4 ile Gaziantep takip etti. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise %1,7 ile Isparta, % 1,6 ile Çanakkale ve %1,5 ile Aksaray oldu.