Yılın dokuz ayında bankalara ibraz edilen toplam çek adedi 15 milyon oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin yayınladığı Eylül ayı çek raporuna göre; 2017’nin dokuz aylık döneminde bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre %8 artarak 565 milyar TL, toplam çek adedi ise %9 azalarak 15 milyon adet seviyesinde gerçekleşti.

Aynı dönemde 12,5 milyar TL olan 333 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 2,5 milyar TL tutarındaki 76 bin çek daha sonra ödendi. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre %39 oranında, adedi ise %44 oranında azaldı.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1,7 puan azalarak %2,2 olurken, adet olarak 1,4 puan azalışla %2,3 oldu.

Yılın dokuz ayında, karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, adet olarak en yüksek 5 il ise İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu %8,3 ile Iğdır oldu. Iğdır’ı sırasıyla, %7,4 ile Ağrı, %5,5 ile Mardin, %5,4 ile Muş ve %5,3 ile Batman izledi. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller, Karabük, Sinop ve Karaman oldu.

Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla, %5,5’lik oranlarla Iğdır ve Ağrı, %4,4 ile Bitlis, %4 ile Batman ve %3,7 ile Mardin oldu. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Sinop, Isparta ve Aksaray olarak sıralandı.