Hera Büyüktaşçıyan, SAHA desteğiyle Napoli kentindeki Roma kemeri kalıntısıyla ilgili bir güncel sanat eseri üretiyor

Çağdaş sanatın uluslararası platformlarda desteklenmesi için çalışan SAHA Derneği, 1 Aralık 2018 – 10 Mart 2019 tarihlerinde Napoli’de düzenlenen “Underneath the Arches” projesine davet edilen Hera Büyüktaşçıyan’a eser üretim desteği veriyor.

Napoli’nin Vergini-Sanità bölgesinde yer alan Roma kemeri kalıntısıyla diyalog halindeki mekâna özgü müdahalesinde sanatçı, bilinmeyen, unutulmuş bir kaynağın taşıp suyla kapladığı bir alan yaratıyor. Yüzey ve altındaki katman arasında keskin bir ayrım oluşturarak izleyiciyi gerçek olmayan bir su yolunu incelemeye davet ederken, yapay bir gökyüzü altında dolaşmaya ve etrafına bakmaya da teşvik ediyor. “From There We Came Out and Saw the Star”, suyla coğrafi ve tarihsel ilişki içinde olan Napoli’nin görünür ve görünmez katmanlarını sadece su mimarisi ve yeraltı sularıyla değil, farklı zamanları birleştiren akışkan yapısıyla ele alarak inceliyor. Kaybolan ve bulunanı bir araya getirerek yeni bir organizma yaratıyor; antik kalıntılar ve su kemerleriyle çevrili Sanità bölgesindeki farklı yerlerde görülen çinileri takip ediyor.

Hera Büyüktaşçıyan hakkında
Sanatçı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 2006’da mezun oldu. İşlerinde kimlik, hafıza, zaman ve mekân ile hayali bir bağ kurmak amacıyla öteki olma durumunu bulunmama ve görünmezlik kavramlarıyla bir araya getirerek vurgular. Yerel mitlerden, tarihi ve ikonografik unsurlardan yararlanarak, öteki için yeni bir anlatı olanağı oluşturur. Katıldığı sergilerden bazıları: Dhaka Art Summit, Dhaka, Bengaldeş (2018); FIAC, Hors les Murs, Jardin des Tuileries, Paris, Fransa (2017); Write Injuries on Sand and Kindness in Marble, Green Art Gallery, Dubai, BAE (2017); Freundschaftsspiel Istanbul: Freiburg, Musum fur Neue Kunst, Almanya (2016); A Particular Scenario, Scenario II, The Optometry Room, Corridor Project Space, Amsterdam, Hallonda (2016); Once There was a Country, Heidelberger Kunstverein, Almanya (2015); Istanbul: Passion, Joy, Fury, MAXXI, Roma, Italya (2015); Tuzlu Su, 14. İstanbul Bienali, Türkiye (2015); Armenity, Ermenistan Pavyonu, 56. Venedik Bienali, Italya (2015)

 

Underneath the Arches hakkında
Underneath the Arches, Napoli’nin Borgo Vergini-Sanità bölgesinde bulunan, Roma dönemine ait kemer kalıntılarının yer aldığı arkeolojik alanda düzenlenen bir güncel sanat etkinliğidir. Chiara Pirozzi ve Alessandra Troncone’un artistik direktörlüğünde ve Associazione VerginiSanità işbirliğiyle düzenlenen Underneath the Arches, yerel maddi ve tinsel kültür ile uluslararası sanatçılar arasında bir ilişki kurarak arkeoloji ve güncel sanat arasında bir diyalog oluşturmayı hedefliyor. Projenin konuları; su ve akışı, tarihsel katmanların varlığı ve çok yönlü anlatılar; mekanı karakterize eden şekiller ve materyaller, bölgenin mahalle ile olan ilişkisidir.

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

www.saha.org.tr

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA