SAHA, 8. Bükreş Bienali’nde Türkiye’den sanatçıların eser üretimine destek verdi

SAHA, 17 Mayıs - 8 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenen, uluslararası sanat dünyasında oldukça saygın bir konuma sahip olan ve Avrupa’daki en önemli bienallerden bir tanesi sayılan 8. Bükreş Bienali’ne, Türkiye’den davet edilen Özge Açıkkol, Xurban Collective ve Nalan Yırtmaç’ın eser üretimine destek verdi.

Beral Madra ve Răzvan Ion’ın küratörlüğünde düzenlenen Bükreş Bienali’nin geçici yapısı, “deneyim ekonomisi”nin altında yatan ve onu destekleyen sistemlerin dekonstrüksiyonuna izin veriyor. Özelleştirilebilir dönüşüm kavramlarını hedefleyen, hatırlanmaya değer “etkinlikler” düzenlemenin ötesine geçen Bükreş Bienali,  güncel sosyal, politik ve ekonomik hayâlleri analiz etmek ve potansiyel olarak yeniden yönlendirmek için bir platform sunuyor. Bienal, toplumun geniş kesimlerinde uygulanan, kontrol alanlarını destekleyen güç yapılarının örgütlenme ve koordine olma yollarını ele alarak, onları görünür kılmayı amaçlıyor. Bükreş kentini kültürel eylem ve değişim alanı olarak konumlandıran Bienal, bu yazılı ‘deneyimleri’ tersine çevirip, hakimiyet süreçlerini yeniden düşünme ve gözden geçirme girişimi olarak görülüyor.

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

http://www.saha.org.tr/
https://www.facebook.com/sahadernegi/
https://twitter.com/SAHA_Istanbul