SAHA, Art Night’a davet edilen Halil Altındere ve Özge Topçu’nun eser üretimlerine destek verdi.

Türkiye’den çağdaş sanatı desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren SAHA Derneği, Ralph Rugoff ve Hayward Gallery küratörlüğünde gerçekleştirilen Art Night 2018 etkinliğine davet edilen sanatçılar Halil Altındere ve Özge Topçu’nun yeni eser üretimlerine destek verdi.

Halil Altındere’nin yerleştirmesi “Space Refugee”, içerisinde yirmiden fazla eser üretimini barındıyor. Altındere eserinde 1987’de uzayda yedi gün geçiren ve 2012’de sığınmacı olarak İstanbul’a yerleşen Halepli astronot Muhammed Ahmed Faris’i merkezine alıyor. “Space Refugee”, 1933 yılında kurulan ve dünyadaki en eski uzay uçuş bilimleri yaygınlaştırma topluluğu olan The British Interplanetary Society’de yer alıyor. Sanatçı, kimseye ait olmadığı için herhangi birinin sahip olabileceği, tiranlığın ve adaletsizliğin olmadığı bir ütopya olan Mars’ı mülteciler için alternatif bir sığınak olarak görerek, gezegendeki yaşama dair çeşitli denemeler sunuyor.

Art Night kapsamında eseri yer alan Özge Topçu’nun “Agora isimli katılımcı enstalasyon projesi, kent yaşamı tarihindeki en organik oluşumlardan biri olan pazar yerlerinden ilham alıyor. Bir muhitin merkezi olan pazar yerleri, kamusal bağlılık ve yerel halkın aidiyetini oluşturma gibi işlevlere vurgu yapıyor. Topçu bu proje için, Lambeth Walk sokağı çevresinde bölge sakinlerinin katılımıyla bir seri atölye çalışması gerçekleştiriyor. Projenin yer aldığı sokak, 1860–1990 yılları arasında varolan bir pazar alanının çevresinde gelişmiştir.

Halil Altındere

Halil Altındere (1971, Mardin), erken dönem çalışmalarında ulus-devleti, iktidarı simgeleyen kimlik kartı, banknot, pul gibi günlük yaşamdan sıradan nesnelerin anlamlarını küçük müdahalelerle ters yüz ederken, 2000 sonrası üretimlerinde daha çok alt kültürler, gündelik yaşam içindeki sıra dışı ancak olağan görünen durumları mesele etti. Politik ve ironik bir yaklaşımla ürettiği çalışmaları, 1997 Uluslararası İstanbul Bienali'yle başlayıp 2007’de documenta’ya kadar birçok önemli sergide yer aldı. São Paulo Bienali (1998), Manifesta 4, Gwangju ve Setinye Bienalleri (2002) sanatçının yer aldığı sergilerden birkaçı. Sanatçı, Almanya, İngiltere, Fransa, Güney Kore, ABD, Brezilya, Yeni Zelanda, İsrail, Hollanda, Danimarka, Montenegro, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Avusturya’da pek çok uluslararası sergide yer aldı. 1999’dan bu yana art-ist güncel sanat dergisinin yayıncılığını sürdürmekte olan Altındere, 2002 yılından beri küratöryel çalışmalar da yapmaktadır.

Özge Topçu

Sanatçı  (1987, Kırklareli) Yıldız Teknik Üniversitesi Bileşik Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’nde devam etmektedir. Sanatçı, 2014 yılında “İstihale Buhranı” isimli kişisel sergisini gerçekleştirdi. Kuad Gallery, Pg Art Gallery, Rem Art Space gibi galerilerde karma sergilere katıldı. California College of the Arts-CCA ile “Localities and Global Discourses” adlı interaktif sergi projesini gerçekleştirdi. Berlin'de düzenlenen “House of Wisdom” başlıklı gezici sanat kitapları sergisi kapsamında, “İstihale Müzesi” adlı kitabı yayımlandı.

 

Art Night

Art Night, Londra’da ücretsiz olarak düzenlenen en büyük güncel sanat festivalidir. Her sene önde gelen bir kültür kurumu ve küratörle işbirliği yaparak Londra’nın farklı bir bölgesine odaklanan festival, şehrin o bölgesinin kendine özgü kimliğini, kültürünü ve mimarisini çeşitli sanat formlarıyla keşfeder.

 

SAHA Derneği Hakkında
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

http://www.saha.org.tr/
https://www.facebook.com/sahadernegi/
https://twitter.com/SAHA_Istanbul