SAHA, Banu Cennetoğlu’nun Chisenhale Gallery’deki sergisinin yeni eser üretimine destek verdi.

SAHA, Banu Cennetoğlu’nun Londra’da bulunan Chisenhale Gallery’de gerçekleştirilen sergisi için yeni eser üretimi desteği verdi. Sanatçının hareketli görsellerden oluşan yeni enstalasyonunun yer aldığı sergi, 28 Haziran–26 Ağustos 2018 tarihleri arasında görülebiliyor.

Cennetoğlu’nun birden fazla isme sahip eseri, sanatçının kişisel arşivinden derlenen dijital görsellerden oluşuyor. Sergi süresince, 10 Haziran 2006’dan 21 Mart 2018’e kadar olan süreci kapsayan, müdahale edilmemiş, kronolojik bir düzenle akan görsel ve videolardan oluşan, 128 saat 22 dakika süren çalışmanın her gün farklı bir bölümü gösterilecek. Çalışma, sanatçının kızının doğumundan sanat pratiğine dair belgesel nitelikte görüntülere, çeşitli protestolar ve seremonileri kapsayacak şekilde, kişisel, teknolojik, sosyal ve politik değişimlerin izini sürüyor.

Chisenhale Gallery’de sergilenen eserinin yanı sıra, Cennetoğlu, bu sene, 1993’ten bu yana UNITED for Intercultural Action tarafından güncellenen ve Avrupa’ya göç esnasında yaşamlarını kaydedenlerin bilgilerinin yer aldığı The List (Liste)’nin 20 Haziran Dünya Mülteci Günü’nde The Guardian gazetesiyle dağıtımını sağladı. Chisenhale Galeri ve Liverpool Bienali işbirliğiyle üretilen Liste’nin ücretsiz kopyalarına Chisenhale Galeri (28 Haziran–26 Ağustos 2018) ve Liverpool Bienali (14 Temmuz–28 Ekim 2018) aracılığıyla erişilebilir.

Banu Cennetoğlu
Ankara, 1970, doğumlu sanatçı, İstanbul, Paris ve New York’ta okuduktan sonra, 2012 yılında Amsterdam’da bulunan Rijksakademie van Beeldende Kunsten’e misafir sanatçı olarak kabul edildi. Sanatçının işleri, 3. ve 5. Berlin Bienali’nde (2004 ve 2008), 10. İstanbul Bienali ve 1. Atina Bienali’nde (2007), Murcia’da düzenlenen Manifesta 8’de (2010), 10. Gwangju Bienali’nde (2014), Türkiye’yi temsil eden 2 sanatçıdan biri olarak 53. Venedik Bienali’nde (2009) ve Documenta (14)’da (2017) sergilendi. 2016’da Berlin’deki DAAD Sanatçı programına davet edilen 6 sanatçıdan biri olan Cennetoğlu, aynı zamanda sanatçı kitaplarının sayılı edisyonlarının toplanmasına, arşivlenmesine, sergilenmesine ve basımına yönelik çalışan BAS adlı kâr amacı gütmeyen proje alanını yürütüyor.

 

Chisenhale Gallery
Sanatçılara üretim desteği veren, sergi alanı ve araştırma merkezi olarak faaliyet gösteren Londra’nın önde gelen, yenilikçi platformlarından biridir.Uluslararası ve yerel sanatçıların yeni yönelimlerini teşvik ederek, kariyerlerine yön verecek nitelikte çalışmalarını gerçekleştirmelerini destekleyen mekan, izleyicilere bu sürece katılma ve eleştirel bir yaklaşımla dâhil olabilecekleri bir alan yaratıyor. 35 yıllık geçmişinde çeşitli ödülleri bulunan Chisenhale Gallery, yeni yetenekleri sanat dünyasına tanıtarak, özellikle gençleri hedefleyen çeşitli izleyici gruplarını bir araya getirmeyi hedefliyor.

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.