SAHA, Beirut Art Center'da sergi açan Barış Doğrusöz’ün eser üretimine destek verdi

 Çağdaş sanatı desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren SAHA Derneği, Beirut Art Center'da düzenlenen “Space Edits (the trouble with language)” adlı sergiye davet edilen Barış Doğrusöz'ün “Interstices, a dizzying array of combinations” adlı yeni eser üretimine destek verdi.

Barış Doğrusöz eserlerini oluştururken, Beyrut’a taşındığı yıl olan 2015’ten beri belirli mimari türleri görsel bir sözlük haline getiriyor. Sanatçı, yollar, köprüler, sınırlar ve ihtilaflı toprakların yanı sıra bütün hassas kurumsal, askeri ve özel binaların etrafında gözlemlenebilir beton bekçi kulübeleri olan ve “pillboxes” (makineli tüfek yuvası) adı verilen askeri yapıların envanterini derledi. Aynı zamanda birçok yerde mevcut olan bu yapıları gözlemleyen sanatçı, sistemdeki boşlukları açık kalan, hiç kapanmayan ve askeri mantığa sıkı sıkıya bağlı olan optik aygıtlarmışçasına dizinleme sürecine girdi.

Sanatçı bu üç boyutlu şablon çizimleri aracılığıyla sürekli yeniden yapılandırılan ve mevcut jeopolitik durumlardan oluşan karmaşık özetler ortaya koyuyor. Bu yapıların tasarım çizimleri, tutulamayan, yakalanamayan veya güvenilemeyen geometrik vektörlerin gölge oyununu yansıtıyor. 

Sergide yer alan sanatçılar, eserlerinde metin ile mekânın bedensel deneyimi arasındaki farklı etkileşimleri araştırıyor. Gerçek alan, senaryo, anlatı veya görsel kodlama fikrinden yola çıkılarak içinde barınılan fiziki ve sosyal alanın deneyimlerine dönüştürülüyor.

Barış Doğrusöz Hakkında

Sanatçı 1978 yılında İstanbul’da doğdu. 2001’de BA derecesiyle ve 2003’te ise MFA derecesiyle HEAR’dan (Haute Ecole des Arts du Rhin - Ecole Supérieure des Beaux-Arts Le Quai) mezun oldu. 2006 yılında ‘’Takva’’ adlı filmde oyunculuk yaptı. 2010 yılında ise ‘’Tülay German: Kor ve Ateş Yılları’’ adlı belgeselin yönetmenliğini üstlendi. 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ve 16. Londra Türk Filmleri Festivali gibi birçok ulusal ve uluslararası film festivallerinde filmin gösterimi yapıldı. Doğrusöz’ün çalışmaları 2015’te Asia Culture Center, nGBK, 2015 ve 2016 yılları arasında SALT Beyoğlu ve SALT Ulus’ta, 2016’da Van Abbemuseum’da, 2017’de KADIST’te sergilendi. Doğrusöz, şu anda Beyrut’ta yaşıyor.

 

Beirut Art Center Hakkında

Sanat merkezi 2009 yılında Sandra Dagher ve Lamia Joreige tarafından deneysel sanat kavramı üzerine, kâr amacı gütmeyen bir alan ve platform olarak kuruldu. Kurumun amacı, yerel ve uluslararası sanat araştırmaları ve kültürel pratikleri üretmek, geliştirmek ve sunmaktır. Ana sergi mekânının yanı sıra, toplantı salonu, oditoryum, kütüphane gibi kaynak alanları sunarak, ziyaretçiler için tartışma ve etkileşim alanı yaratmayı hedefler. Kurum düzenlediği atölyeler, seminerler, performanslar, konserler, film gösterimleri gibi etkinlikler aracılığı ile Beyrut’ta kültürel bir buluşma merkezi olmayı amaçlıyor.

 

SAHA Derneği Hakkında
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

http://www.saha.org.tr/
https://www.facebook.com/sahadernegi/
https://twitter.com/SAHA_Istanbul