SAHA, Bloomberg New Contemporaries sergisine davet edilen Panicattack Duo’ya eser üretim desteği verdi.

SAHA, Bloomberg New Contemporaries 2018 sergisine davet edilen Naz Balkaya ve Emilia Demetriou’dan oluşan Panicattack Duo’ya eser üretim desteği verdi. 14 Temmuz 2018 - 31 Ocak 2019 tarihleri arasında Liverpool’da sergilenen “Nothing Really Mattress” isimli performansta, ikili, çift kişilik yataktan oluşan mobil atölyeleri üzerinde sözlü ve performatif bir dizi konuşmalar gerçekleştiriyor. Göç ve ev, sınıf ve azınlıklar, xenofeminism, yeni muhafazakârlığın eleştirisi ve neoliberal ataerkilliğin karşısında millennial olmanın yan faydaları gibi çeşitli konular etrafında sohbetler ve tartışmalar düzenleniyor. Eser aynı zamanda günlük hayata atıfta bulunarak yazma, resim yapma, ses çıkarma, bedeni dengede tutma, sesli okuma, objelerle veya tek başına poz verme, fotoğraf çekme gibi şiddet içermeyen performatif eylemleri de içeriyor.

Naz Balkaya
İstanbul’da 1993 senesinde dünyaya gelen Naz Balkaya, 2016 yılında Kingston School of Art Güzel Sanatlar bölümünden mezun oldu ve 2018 yılında Londra’da Goldsmiths Üniversitesi’nde Kuratörlük Yüksek Lisansı eğitimini tamamladı. 2017 yılında ise Barcelona’da bulunan Jiwar misafir sanatçı programına katılım gösterdi. Katıldığı sergiler arasında “We Are All Involved with the Mess”, (2017), Enclave Gallery, Londra; Istanbul Biennial, (2017), Open House, Istanbul yer almaktadır.

 

Bloomberg New Contemporaries
İngiltere’de sanat eğitimi görmüş, yerli veya yabancı uyruklu yeni mezun sanatçıları profesyonel sanat ortamına dâhil etmek ve sanatsal gelişimlerini desteklemek amacıyla 1949 yılından bu yana hizmet veren bir platformdur. Frank Auberbach, Damien Hirst, Tacita Dean, Anish Kapoor, Ed Atkins ve Laure Prouvost gibi önemli sanatçılar, kariyerlerinin başlangıçlarında Bloomberg New Contemporaries sergilerine davet edilen isimler arasındadır.

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.