SAHA Derneği, Ali Cabbar’ın Hırvatistan'da “ELDORADO: A Wor{l}d Game” adlı kişisel sergisini destekliyor

Türkiye’den güncel sanatı desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren SAHA, Hırvatistan'ın Split kentinin güzel sanatlar müzesi Galerija Umjetnina’da Başak Şenova ve Branko Franceschi‘nin küratörlüğünde sanatçı Ali Cabbar’ın “ELDORADO: A Wor{l}d Game” adlı kişisel sergisine üretim desteği veriyor. ELDORADO: A Wor{l}d Game sergisine, Ali Cabbar’ın sanatsal araştırmasının yanı sıra Başak Şenova’nın editörlüğünde, Branko Franceschi, Basak Şenova ve Sinan Logie’nin yazılarını içeren kentsel dönüşüm sorunlarının ele alındığı bir kitap eşlik ediyor.

11 Nisan - 19 Mayıs 2019 tarihlerinde ziyarete açılacak sergi, farklı mekânlarda kentsel dönüşümü, ikisine tanık olan ve karşılaştıran bir çalışma topluluğu aracılığıyla sorguluyor. Ali Cabbar, bir kelime türetme oyununu taklit ederek, mahalle isminden bir anagram yaratıyor ve Dolapdere, Eldorado oluyor.  Orta çağdaki İspanyol istilacılar gibi, müteahhitler kentin ormanlarına dalıyor ve servet kazanmak adına mahallelerin çeşitliliğini ve özgünlüğünü değiştiriyor. Sanatçı, kişisel deneyimlerinden ilham aldığı çalışmasında semboller ve kara mizahı kullanarak kimlik ve politik sorunları araştırıyor. Çizim, resim, fotoğraf ve üç boyutlu yerleştirmeleri kullanarak çeşitli medya araçlarını dijital ve geleneksel teknikler aracılığıyla yenilikçi yöntemlerle birleştiriyor. Cabbar son dönemlerde araştırma odaklı projelerinde kentsel dönüşüm ve politik propagandanın etkilerini ele alıyor.

Ali Cabbar’ın (1956, İstanbul) kişisel sergileri arasında Ugly, (DEPO, İstanbul, 2016); Placebo Effect (Operation Room, İstanbul, 2015); Disquiet Shadow Yapı Kredi Kültür Merkezi, İstanbul, 2010); Escape, (Le Botanique, Brüksel, 2006) bulunuyor. Katıldığı karma sergiler arasında ise Climbing Through the Tide (Kamel Lazaar Foundation B7L9 project space, Tunis 2019); First Round, Çarmıklı Koleksiyonu (Galata Rum Okulu, İstanbul, 2018); YKB Koleksiyon Sergisi Helix, İstanbul (2017); Animacall (Selanik, Yunanistan, 2011); Memento Mori (The F.U.E.L. Collection, Philadelphia, ABD 2008); 13th International Festival of Computer Arts (Maribor, Slovenya 2007); Rejection Episodes (Vooruit, Ghent, Belçika 2006); Biennial International de Gravure IV, Musée d'Art Modern et d'art Contemporain (Liege, Belçika 2003) sayılabilir. Sanatçı Brüksel’de çalışıyor ve yaşıyor.

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

 

www.saha.org.tr

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA

instagram.com/sahadernegi/