SAHA Derneği, Barış Doğrusöz'ün yeni eser üretimine destek verdi.

SAHA, Paris'te bulunan Kadist'te 24 Şubat–16 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenen “Conceal, Cover With Sand, Replicate, Translate, Restore” adlı sergiye davet edilen Barış Doğrusöz'ün yeni eser üretimine destek verdi. Sergi, çatışma halindeki nesneleri ele alan sanatsal projeleri ortaya koyarken, bir araç veya tanık olarak rollerini de inceliyor. Sanatçıların yöntemlerinin vurgulanması için, eserlerin farklı evrelerdeki aşamalarını da gösteren sergide, tarihsel referanslar, mevcut siyasi sorunlara bir cevap ile birlikte sunuluyor.

Barış Doğrusöz'ün “Europos Dura project - a relational excavation” adlı videosu, kalenin gömülmesinin bir direniş stratejisi haline geldiği Suriye'deki Europos Dura arkeolojik alanının bir çalışmasını sunuyor. Çıkar çatışmalarını devam ettiren ve sanat ile iktidar arasındaki ilişkiyi vurgulayan uluslararası krizlerle karşı karşıya olduğumuz bu günlerde, yönetim, kültürel miras sorusu ile okunabiliyor.

Sanatçılar: Pio Abad, Mariana Castillo Deball, Barış Doğrusöz, Chrysanthi Koumianaki ve Alexandra Pirici.

 

Barış Doğrusöz

Strasbourg’da doğdu ve 2001’de BA derecesiyle ve 2003’te ise MFA derecesiyle HEAR’dan (Haute Ecole des Arts du Rhin - Ecole Supérieure des Beaux-Arts Le Quai) mezun oldu. Doğrusöz’ün 2017 baharında Shargah Bienali’nde gösterilecek olan işleri, daha önce Abbemuseum, Eindhoven (2016); SALT Beyoğlu, İstanbul (2015); Asia Culture Center, Gwangju (2015); nGBK, Berlin (2015); ve Crossing Borders, Traversing anlatılar sempozyumu, University of St. Andrews (2014)’ta sergilendi.

 

Kadist

Kadist, sanatın yenilikçi bir topluma önemli katkı sağladığına inanan, kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur. Programları, çoğunlukla koleksiyonunda temsil edilen sanatçıların, bugünün önemli konuları ile etkileşimini sağlamaya teşvik etmektedir. Kadist'in koleksiyonları ve üretimleri, çağdaş sanatın küresel kapsamını yansıtır ve programları kapsamında sanatçılar, küratörler ve dünyanın birçok sanat organizasyonu ile işbirliği geliştirir. Kadist'in Paris ve San Francisco'da yer alan merkezlerindeki yerel programları arasında sergiler, halka açık etkinlikler, misafir sanatçı programları ve eğitim girişimleri yer alır.

 

SAHA Derneği: Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

 

www.saha.org.tr

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA