SAHA Derneği, Cevdet Erek’in “ÇIN” adlı eserinin üretimine destek verdi.

Cevdet Erek’in Venedik Bienali Türkiye Pavyonu mekânına özgü yerleştirmesi olan “ÇIN”, mekânın şiirsel ve politik tahayyüllerini mimari ve ses aracılığıyla keşfetmeyi deniyor. Venedik Bienali boyunca müdahalelere açık olacak “ÇIN”, sanatçıların performanslar yapmasına imkân tanıyacak ve serginin bitimine kadar son biçimini almayacak. SAHA, sanatçının eserinin üretimi için prodüksiyon desteği verdi.

 

Cevdet Erek, “ÇIN” adlı eseriyle birlikte; daha önce gerçekleştirdiği “Ritimler Mekânı”, “Cetveller ve Ritim Çalışmaları” ve “Ses Süslemesi” gibi seri işlerinde araştırdığı tema ve yöntemlerin bir bölümü üzerine denemelerini sürdürüyor. Bu işlerde tarih, gündelik yaşam ve doğanın ritimleri, ses, mimari ve performansın bir araya gelmesiyle ifade buluyor. Görsel ve işitsel zaman çizelgeleri inşa ediliyor, örüntüler ve söz aracılığıyla mimari “ses süslemeleri” yaratılıyor.

 

“ÇIN”ın yaratımında önden tasarlama, deneme-yanılma ve doğaçlama yöntemlerinin her biri rol oynuyor. Erek’in Türkiye Pavyonu’ndaki işinin temelini; eşzamanlı olarak üretilen mimari yapıyla somutlaşan bir mekânsal program ve çokkanallı bir ses yerleştirmesi oluşturuyor. Fiziksel inşanın tamamlanmasının ardından tamamı mekânda üretilen sesler, gezisinde kişiye rehberlik ediyor ve onu hem ardışık hem de sınırsız bir kombinasyon çeşitliliğiyle karşılıyor. Seslerin karmaşık biçimlenimleri kimi zaman kişiyi çepeçevre sararak, kimi zamansa kişinin konumu ve yönüne göre belirsizleşerek görülmeyen sınırlar üretiyor, aynı zamanda geçişkenlik oluşturuyor.

 

Cevdet Erek (1974, İstanbul)

Mimar Sinan Üniversitesi’nde tamamladığı mimarlık eğitimi sırasında ve sonrasında Nekropsi müzik grubunda ve çeşitli mimari ofislerde çalıştı. İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MİAM) Ses Mühendisliği ve Tasarımı eğitimini tamamlamasının ardından, 2004-2005 yıllarında Amsterdam’daki Rijksakademie’de misafir sanatçı olarak bulundu. Yerleştirmeleri ve performansları dOCUMENTA (13) (2012), İstanbul Bienali (2003, 2013 ve 2015), Sidney Bienali (2016), Şarika Bienali (2013), Stedelijk Müzesi (2014), MAXXI (2014 ve 2015), İstanbul Modern (2014, 2015 ve 2016), Arter (2011), SALT (2012 ve 2015) vb etkinlik ve kurumlarda sergilendi.

 

SAHA Derneği: Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

 

www.saha.org.tr

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA