SAHA Derneği, Horniman Museum and Gardens tarafından davet edilen sanatçı Ali Miharbi’nin yeni eser üretimine destek verdi.

SAHA, Horniman Museum and Gardens tarafından proje üretmek üzere müzeye davet edilen Ali Miharbi’nin yeni eser üretimine destek verdi. “Wind Organ” adlı enstalasyon, Ali Miharbi’nin Delfina Foundation’da misafir sanatçı olarak ağırlanırken ziyaret ettiği müzenin müzik enstrümanı koleksiyonundan esinlenilerek üretildi.

Ali Miharbi’nin bir süredir hava ve sesle ilgili olarak ürettiği eserlerin devamı niteliğindeki “Wind Organ”, doğayı, müzikal sesi ve insan sesi şiddetini bir araya getiren rüzgar kökenli bir alet olarak tanımlanıyor. Sanatçının tasarladığı ve her biri birbirinden farklı, beş adet üçer metrelik metal boru parçalarından oluşan enstalasyon, müze bahçesinin yüksek bir bölümüne yerleştirildi. Rüzgarı farklı açılarla alan bu flüt benzeri yapılar, nefes yerine rüzgârla harekete geçiyor.

Her biri değişik akustik özelliklere sahip olan parçalar, insan ses yolunun A, E, İ, U, O harflerini telaffuz ederken aldığı şekillerden yola çıkılarak tasarlandı. Sanatçı, bu enstrümanı tasarlarken Güneydoğu Asya ve Pasifik’ten gelen rüzgar kökenli bambu orgları ve rüzgar orglarından esinlendi.

 

Ali Miharbi (1976, İstanbul)

ABD’deki Northwestern Üniversitesi'nin Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği, Sanat Teorisi ve Pratiği bölümlerinden mezun oldu. Virginia Commonwealth Üniversitesi Sanat Fakültesinde yüksek lisans yaptı. Sanatçının işleri fotoğraftan grafiğe ve heykelsi formlara, depolanmış verilerle üretilmiş dinamik sistemlere kadar birçok formu barındırıyor. Sanatçı, son işlerinde analitik ve sentetik süreçler arasındaki ilişkileri araştırıyor. Sanatçı, mühendislik eğitiminin katkısıyla, yaratıcı geri bildirim döngüleri ve kavramsal kısa devreler sağlamak için aşağıdan yukarı (Bottom-Up) ve yukarıdan aşağı (Top-Down) yaklaşımların birbirine bağlandığı ekonomi, işletme, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar bilimleri ve dil bilim alanlarındaki sistem teorisi ile ilgileniyor. Türkiye, Meksika, Güney Kore, Avustralya, Brezilya, Almanya ve ABD’de birçok sergiye çalışmalarıyla katılan sanatçı, İstanbul'da yaşıyor.

 

The Horniman Museum and Gardens Hakkında

Londra'nın güneyindeki Horniman Museum and Gardens, bünyesinde antropoloji, müzik aletleri, doğal tarih, akvaryum ve 16 dönümlük bahçelerin bulunduğu önemli bir koleksiyon barındırıyor. Her yıl yaklaşık 900.000 ziyaretçiyi ağırlayan müze, mekâna özgü güncel sanat eserleri sipariş programı da dâhil olmak üzere çeşitli etkinlik programları düzenliyor.

 

SAHA Derneği: Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

 

www.saha.org.tr

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA