SAHA Derneği, Jeu de Paume’da solo sergisi düzenlenen Ali Kazma’nın eser üretimine destek verdi.

SAHA, Jeu de Paume’da 17 Ekim 2017–21 Ocak 2018 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Ali Kazma’nın yeni eser üretimine destek verdi. Ali Kazma’nın son dönem üretimlerinin yer aldığı Jeu de Paume’daki solo sergisi “Subterranean”, sanatçının son 10 yıldaki gelişimini gözler önüne seriyor. Özellikle bu sergi için ürettiği 2 yeni eser dahil olmak üzere yaklaşık 20 video ve bir sanatçı kitabı, sergi kapsamında sanatseverlerle buluşuyor. Videolar, izleyiciyi tek veya çokkanallı projeksiyonların renk ve ritimleriyle yüzleştirirken, mekânın derinliklerine de çekiyor. Bugüne kadar 60’tan fazla video üreten Ali Kazma'nın çok sayıdaki tekil video eseri, “Obstructions” (2005–devam ediyor) ve “Resistance” (2012–devam ediyor) başlıklı iki büyük video serisiyle birlikte bütün oluşturuyor.

 

Ali Kazma (1971, İstanbul)

Çalışmaları uluslararası bienallerde ve sanat kurumlarında sergilenen sanatçı, yüksek lisansını 1998’de New York’taki The New School’da tamamladı. Ardından, 2000 yılında İstanbul’a dönen ve halen İstanbul’da yaşayan
Ali Kazma, dünyanın karmaşıklığına ve çelişkilerine yeni katmanlar ekleyen işler yaratmakla ilgilenir. Birbiriyle ilişkili birçok konuda estetik ve etik diskurlar bağlamında tartışma alanları açabilmeyi amaçlıyor. Sürekli olarak farklı ikonik ortamlarda çalışan sanatçının bakışı, tanıklık etmekten ziyade görünmez anları açığa çıkarıyor. Ali Kazma’nın videoları insan faaliyetlerinin önemine ve anlamına dair başlıca soruları ortaya koyuyor. Kazma şimdiye kadar Venedik, İstanbul, São Paulo, Curitiba, Selanik, Lyon ve Havana bienallerine katıldı. 2013 yılı Venedik Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu’unda solo sergisiyle yer aldı. Eserlerinin sergilendiği kurumlar arasında Musée d’art Contemporaine, Lyon; ARTER, İstanbul; Lenbachhaus, Münih; MAXXI, Roma; Hirshhorn Museum, Washington DC; ve MEP, Paris yer alıyor.

 

Jeu de Paume

Tuileries Gardens’da bulunan Jeu de Paume ikonik bir kültür kurumu. 20. ve 21. yüzyıldan bu yana her türlü mekanik ve elektronik imgenin (fotoğraf, sinema, video, enstalasyon, çevrimiçi üretim vb) sergilendiği ve tanıtıldığı bir sanat merkezi olarak, uluslararası bir saygınlığa sahip bulunuyor. Ürettiği ya da üretimine destek verdiği sergilerin yanı sıra film programları, sempozyumlar, seminerler ve eğitim faaliyetleri organize ediyor. Aynı zamanda her sene birçok sanat kitabı yayınlıyor. Tarihi ve güncel olanı sentezleyerek farklı anlatım başlıklarını birbirine bağlayan mekân, kariyerinin farklı aşamalarındaki sanatçıların üst düzey sergilerine ev sahipliği yapıyor. Richard Avedon, Diane Arbus, Garry Winogrand, Philippe Halsman gibi iyi bilinen; Omer Fast, Oscar Muñoz, Helena Almeida, Ali Cherri gibi kariyerinde ilerlemekte olan sanatçıların sergileri, her sene geniş ve çeşitli bir izleyici kitlesini çeken bu mekânda görülebiliyor.

 

SAHA Derneği
Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.

 

www.saha.org.tr

facebook.com/SAHA-Dernegi

twitter.com/SAHA