SAHA Derneği, sanatçı Mürüvvet Türkyılmaz ve Selim Birsel’in eser üretimlerine destek verdi.

SAHA Derneği, Mürüvvet Türkyılmaz ve Selim Birsel’in, Stockholm’de bulunan Candyland’de 24 Şubat–12 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen sergilerine destek verdi.

Mürüvvet Türkyılmaz ve Selim Birsel’in galeri duvarlarındaki paralel müdahaleleri, Türkyılmaz’ın interaktif MindMaps projesi ile Birsel’in damgalarla yaptığı ironik ve belirsiz kompozisyonları arasında tamamlayıcı bir çatışma oluşturuyor. Her iki sanatçının mütevazi bir teknik kullanması, bir sanat eserinin neye benzemesi ve esere nasıl yaklaşılması gerektiği hakkındaki beklentilere meydan okumalarını ve zorlu konular üstünde çalışmalarını engellemiyor. 

 

Mürüvvet Türkyılmaz

Sınırlar, tecrit ve belirli bir zaman ve mekânda bulunan sıkıştırılmış ve hızlı sosyal yaşama ilişkin konularla başedebilme yöntemi olarak coğrafya ve kartografya, sanatçının başlıca endişe alanları arasında göze çarpıyor. İşlerinde yerleştirmeler, videolar ve çizimler kullanan Türkyılmaz, sınırlandırılmış haritaların karmaşık ve statik grafikleriyle çelişen kültürlerin ve insanların akıcılığına işaret ediyor. Sanatçının çalışmaları, toplu ve kişisel anılara dayanan izlerin bir sonucu olarak nitelendiriliyor. 1968 yılında İzmir’de doğan sanatçı, İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor.

 

Selim Birsel

Karakalem, yağlıboya, enstalasyon, fotoğraf, video ve performans gibi çeşitli alanlarda çalışan sanatçının işleri, 1990’dan beri yerel ve uluslararası etkinliklerde sergileniyor. 1991’den bu yana bazı projeler ve kurumlar için küratörlük yapan Birsel, 1999–2010 yılları arasında üstlendiği Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri’nin etkinliklerinin küratörlüğüne 2015 yılında da devam ediyor. 1999’dan beri BJCEM yönetici üyeliğini sürdüren, 1993–1999 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde görsel sanatlar dersleri veren Birsel, 1999’dan bu yana Sabancı Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans seviyelerinde sanat atölyesi dersleri vermeye devam ediyor. 1963 yılında Brüksel’de doğan sanatçı, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

 

SAHA Derneği: Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, çağdaş sanatı destekleme amacında birleşen bir grup sanatsever tarafından 2011 yılında kuruldu. Dernek, Türkiye çağdaş sanatının tanınırlığını ve bilinirliğini artırmak amacıyla, bu doğrultudaki projelere karşılıksız destek veriyor. Evrensel değerlere saygılı ve demokratik duruşuyla, Türkiye çağdaş sanatı için özgür bir “saha” oluşturulmasını misyon ediniyor.